Usain Bolt po víťazstve na juniorských majstrovstvách sveta pred dvoma rokmi. FOTO - WWW.IAAF.ORG
Sedemnásťročný jamajský šprintér Usain Bolt utvoril v nedeľu v Hamiltone na Bermudách neuveriteľný juniorský svetový rekord na 200 m 19,93 sekúnd. Vysoký mládenec (196 cm, 75 kg) sa stal pred dvoma rokmi doma v Kingstone najmladším svetovým šampiónom vekovej kategórie ohraničenej dvadsiatkou, keď mal 15 rokov a 332 dní. Na dvojstovke dosiahol 20,58 s. V sezóne 2001 dosiahol 21,81 s. To mal štrnásť. Vtedy si ho všimli.
"Na škole ma nikto nepredurčoval na atletickú dráhu. Hral som futbal a basketbal ako každý chlapec. Pravdaže, i šprintoval. Čo by som to bol za Jamajčana, keby som to neskúsil," hovorí na oficiálnej internetovej stránke Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF) svetová nádej na skvostné šprintérske časy. Usain nepochádza z metropoly Karibského ostrova Kingstonu, ale z priemyselného Trelawny na západe krajiny. Tam chodí na cirkevnú strednú školu.
Bez zvláštnej životosprávy
Jamajka je bežeckým rajom. Štvrtkári Wint, Rhoden, McKenley, štafeta na 4 x 400 m, obsadili stupne víťazov na olympiádach 1948 a 1952. Donald Quarrie zvíťazil v Montreale 1976 na dvojstovke, súčasníci si iste najlepšie pamätajú dnes už Slovinku Merlene Otteyovú.
Quarrie sledoval krajana teraz v Hamiltone. Bol stručný: "Je na najlepšej ceste." Tínedžerský Bolt si z atletickej prípravy zatiaľ veľkú hlavu nerobí.
"Neriadim sa žiadnou zvláštnou životosprávou ako moji atletickí rovesníci. Pravda, žiadne ,zakázané ovocie' mi nechutí, ale rád si zatancujem a zabavím sa," rozprával v Hamiltone pre webovú stránku IAAF čerstvý juniorský rekordér.
Osemnásť bude mať počas olympiády
V športe každé mechanické porovnanie kríva často na obe nohy a je veľmi relatívne. Boltov čas v sedemnástich rokoch je extrémne výnimočný, preto niekoľko faktov na jeho zvýraznenie neuškodí, hoci nemusia nič znamenať. Jamajčan bude mať osemnásť 21. augusta, práve keď sa pobeží dvojstovka na olympiáde. Na Karibskom ostrove platí americký princíp kvalifikácie - traja a dosť. Čiže, účasť v Aténach si musí ešte vybojovať.
Naposledy na OH v Sydney vyhral senzačne 27-ročný Grék Konstadínos Kedéris časom 20,09 s. Rok predtým mal úbohý osobný rekord 20,75 s. Vlani bol najrýchlejší B. Williams (USA) za 20,01 s, pod 20 sekúnd bežal naposledy v roku 2002 Kedéris na ME v Mníchove - 19,85 s.
V histórii bežalo pod dvadsať 30 šprintérov, Bolt je v rebríčku 24. Ani jeden z nich nemá menej ako 20 rokov. Presne toľko mal iba Američan Gatlin (19,86 v roku 2002) a Quarrie (19,86 - 1971).
Devätnásťročný M. Johnson - 21,30 s
Svetový rekord drží legendárny Michael Johnson neskutočným časom 19,32 s z atlantskej olympiády 1996. Vtedy mal 28 rokov a odborníci mu predpovedajú storočnú trvácnosť. Prvý Johnsonov výkon, ktorý registruje internetová stránka atletickej federácie USA, je 21,30 s (19 rokov), potom 20,41 s (20). Pod 20 sekúnd (19,88 s) bežal v dvadsiatich troch.
Za doterajšie juniorské supervýkony sa všeobecne považuje diaľka legendárneho Američana Carla Lewisa 813 cm (18), stovka jeho krajana a súčasného svetového rekordéra Tima Montgomeryho 9,96 (19). Ukrajinec Bubka sa stal majstrom sveta v devätnástich výkonom 570 cm a potom sa stal nedostižným. Tento výpočet predpovedá Jamajčanovi slávnu budúcnosť.