Dom prakticky bez kúrenia

Princíp pasívneho domu spočíva

v myšlienke, že teplo, ktoré neunikne, netreba dopĺňať. Pri učitom štandarde zateplenia obvodového plášťa už neuniká teplo stenami, ale najväčšie tepelné straty vznikajú vetraním. Ak sa teda klasické vetranie oknami nahradí vetracím zariadením s rekuperáciou (spätné získavanie tepla zo spotrebovaného vzduchu), použijú okná s trojitým zasklením vzniká pasívny dom, ktorého ročná tepelná spotreba na štvorcový meter vykurovacej plochy klesne pod 15 kWh. Na porovnanie - súčasné novostavby majú spotrebu okolo 120 kWh/m2. Odpovedáme na najčastejšie kladené otázky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

» Čo je vlastne pasívny dom?

Pasívny dom je obrazne povedané "nulový dom". Jeho zostatková spotreba vykurovacej energie je až o 80% menšia ako povoľuje nový energetický zákon v Európskej únii (Energie-einsparverordnung 2001). Pasívny dom preto nepotrebuje obvyklé vykurovanie s kotlom, rozvodným systémom, vykurovacími telesami, skladom paliva a komínom. Len na pár dní v roku treba zapnúť bezpečnostné vykurovanie, ktoré so svojimi 500W potrebuje menej energie než kávovar.

» Prečo nie je v pasívnom dome potrebné vykurovanie?

Pre vynikajúcu tepelnú ochranu sú tepelné straty znížené na minimum a na ich vyrovnanie stačí slnečná energia vnikajúca cez okná a vnútorné tepelné zdroje spolu s dohrievaním vzduchu.

» Je bývanie v pasívnom dome zdravé?

SkryťVypnúť reklamu

Popri výraznej úspore vykurovacích nákladov a citeľne lepšej mikroklíme vo všetkých miestnostiach je treťou výhodou pasívneho domu zdravotný aspekt. Pasívne domy sú zaplavené svetlom, pretože na dostastočné využitie slnečnej energie sú potrebné veľké okná orientované na juh. Okrem toho má denné svetlo aj zdravotné výhody, napríklad svetlom je tvorený seratonin tzv. náladový hormón, ktorý zabraňuje známej zimnej depresii. Záplava svetla = dobrá nálada. Ďalším produktom svetla je vitamín D, ktorý pôsobí na tvorbu kalcia ako prevencia proti osteoporóze.

» Je v tomto dome skutočne taký dobrý vzduch a príjemná klíma?

Každý, kto už navštívil pasívny dom v zime, je prekvapený vynikajúcou kvalitou a množstvom kyslíku v miestnostiach. Zdravotníci požadujú na udržanie zdravia 30 mĆ čerstvého vzduchu na obyvateľa a hodinu. Táto hodnota sa v zime v obvyklom dome nedá dosiahnuť a ich obyvatelia nemajú dostatok kyslíku. Možným následkom je strata výkonu a dokonca oslabenie imunitného systému. Riadené vetranie v pasívnom dome zabezpečuje nepretržité vetranie a vynikajúcu klímu. Pachy a škodliviny, napr. cigaretový dym, sú odvetrané. Navyše aj čerstvý vzduch je filtrovaný ešte pred vstupom do miestností. Preto sú peľoví alergici v pasívnom dome v zdravom a čerstvom vzduchu a nemajú dýchacie problémy.

SkryťVypnúť reklamu

» Je možné v pasívnom dome otvoriť okná?

Samozrejme, že je možné okná kedykoľvek otvoriť. Robiť to však nemusíte, pretože vetracie zariadenie v pasívnom dome zabezpečuje vždy dostatok čerstvého vzduchu. To má veľa výhod. Vďaka jemným filtrom ostáva prach a peľ vonku. Aj keď nie sú obyvatelia doma, alebo cez noc, keď sú okná uzavreté, je kvalita vzduchu vynikajúca. V zime by sa však okná nemali dlhší čas nechávať otvorené, pretože to vedie, ako

u všetkých domov, k citeľnému ochladeniu teploty vzduchu a k ná-rastu spotreby vykurovacieho tepla.

» O koľko je drahší pasívny dom?

Pretože tento druh investície ešte nie je rozbehnutý, môžeme poskyt-núť iba kvalifikovaný odhad. Náklady na hrubú stavbu sa zvýšia asi

o 10-15 percent. Nesmieme však zabúdať ani na to, že stavba je rýchlejšia (teda lacnejšia) a mnohé náklady súvisiace s hrubou stavbou klasickým spôsobom odpadávajú. Na druhej strane investor ušetrí na vykurovacom systému. Teda - a tu skutočne ide o teoretický odhad, pretože cena závisí aj od projektu - malý dom môže stáť 2 milióny 150 tisíc, ale na energetických nákladoch jednoznačne ušetríte. Stačí sa pozrieť na faktúru od plynárov. n

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 556
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 264
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 707
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 045
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 189
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 933
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 833
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 423
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu