Pri úpravách zelene nemožno podceňovať žiadny kúsok vonkajšieho, hoci aj malého priestoru alebo aj miesta iba vizuálneho, spojeného s prírodou. Do malej záhradky, ktorú si vytvoríte práve na balkóne, budete môcť uniknúť pred tlakom mestského života a pobyt vonku vám nepochybne poskytne zvláštne uspokojenie. V tejto "izbe pod holým nebom" si môžete posedieť, čítať, vypiť čaj či kávu. Je veľa možností, ako si ju môžete skrášliť.
» Bez pomôcok to neide ani na balkóne. Určite vám nesmie chýbať malé ručné náradie - záhradnícka lopatka na vysádzanie, ručný kyprič a malé hrabličky.
» Aj keď sa radi babrete s hlinou, neschovávajte ruky za chrbát, aby ste nemuseli ukázať nechty, z ktorých sa ju nepodarilo celkom odstrániť ani po dôkladnom drhnutí. Ruky vám ochránia takéto pekné, farebné rukavice určené pre záhradkárov, neprekáža, že ste len takí balkónoví.
» Mrkvu či redkvičky zrejme pestovať nebudete, ale veselé črepníky so zeleninovými motívmi sa určite hodia na pestovanie byliniek. Kvetináče s bylinkami, ktoré sú hneď poruke, blízko pri kuchyni, ocení každá kuchárka či kuchár, a sú aj peknou pastvou pre oči.
» Pekný kvet potrebuje pekný kvetináč a ich súhra musí byť dokonalá. Červené tulipány sa vynímajú v zelenom kvetináči s lienkami. A hortenzia? Tá znesie aj trochu exotiky. V keramickej nádobe s palmami a papagájmi vynikne jej zvláštne atramentovomodro sfarbený kvet.
» Zelené a žlté príšerky zastrčené v kvetináčoch nie sú určené na to, aby
z balkóna odplašili škodcov. Sú zhoto-vené z terakoty a slúžia ako rezervné zavlažovacie zariadenie. Ich telíčka sú duté a keď do otvoru v zadnej časti nalejete vodu, terakota ju pomaly prepúšťa do hliny, takže rastlinu netreba tak často polievať. Príšerky pomôžu prežiť rastlinkám aj pri zábudlivých pestovateľoch.
» Prach z ovzdušia nie je príjemný ani rastlinám. Určite im urobíte dobre, ak im očistíte listy a poskytnete vzdušnú vlhkosť. Niektoré rastliny chcú svoju sprchu každý deň, iné raz či dvakrát do týždňa. Nezabudnite, že potrebujú len mäkkú a vlažnú vodu.