FOTO SME - ARCHÍV
Základná škola J. A. Komenského v Bratislave, v ktorej sa na Slovensku ako prvej začalo s integrovaným tematickým vyučovaním, sa obáva, že v tejto modernej metóde nebude môcť pokračovať. Rozhodnutím poslancov miestneho zastupiteľstva v Karlovej Vsi totiž škola zanikne, a deti aj učitelia prejdú pod susednú ZŠ A. Dubčeka.
Na škole vládnu obavy, že sa zlúčením tematické vyučovanie zlikviduje. "Beží už dvanásť rokov a teraz je začiatok konca," hovorí riaditeľka ZŠ Komenského Katarína Dutková. "U nás učíme v blokoch a učitelia pracujú v tímoch. Takáto práca vyžaduje čas na prípravu a keď nebudú všetci ťahať za jeden povraz, nebude to fungovať."
O zlučovaní škôl sa rozhodovalo na rokovaní mestskej časti. Obe školy tam mali svojich hovorcov. Zástupcovia ZŠ Komenského sú však presvedčení, že bolo rozhodnuté vopred. "Dali nám na argumenty tri minúty a ani počas nich poslanci nepočúvali," vysvetľuje zástupkyňa riaditeľky ZŠ Komenského Tatiana Kizivatová. "Vraj máme prázdne triedy. Ale my máme žiakov dosť a chodia k nám aj deti z iných mestských častí!"
Zriaďovateľ ZŠ Komenského tvrdí, že poplach nie je na mieste, pretože integrované tematické vyučovanie sa na nástupníckej škole zachová. Ani riaditeľka následníckej ZŠ A. Dubčeka Eleonóra Golaisová v tom nevidí problém: "Aj u nás sa používajú dobré prvky z ITV a keď bude záujem rodičov, program môže bežať ďalej. Mnohí rodičia však uprednostňujú klasickú výučbu," vysvetľuje. "Aj ja si myslím, že deti potrebujú aj prísnosť a systematickú prácu."
Ľubica Bagalová zo Štátneho pedagogického ústavu si tiež myslí, že ITV na škole je ohrozené, hoci ho odporúča aj ministerstvo školstva. "Pomohlo by, keby všetky triedy robili aspoň prvú úroveň, ktorá rozvíja sociálne kompetencie detí," hovorí Bagalová. "Integrované tematické vyučovanie dáva priestor deťom s rôznym nadaním a posilňuje ich sebavedomie."
(gal)
Ako argumentovali školy za svoje zachovanie
ZŠ Komenského:
* prví na Slovensku začali s programom integrovaného tematického vyučovania, ktorý ministerstvo dnes odporúča pre všetky slovenské školy,
* sú jediní v Bratislave, ktorí robia ITV, zatiaľ čo ZŠ A. Dubčeka je bežnou školou
* z výskumov vyplýva, že zamestnávateľom chýbajú u zamestnancov také kompetencie ako zodpovednosť, schopnosť pracovať v tíme, tvorivosť a práve tie sú základom ITV.
ZŠ A. Dubčeka:
* väčší počet detí (ZŠ Dubčeka - 650, ZŠ Komenského 510)
* zúčastňujú sa na rôznych projektoch pod záštitou MŠ SR aj iných inštitúcií
* úroveň vzdelávania, ktorú dokazuje úspešnosť žiakov pri prijímaní na stredné školy: vlani zo 147 deviatakov sa na gymnázium dostalo 43 percent, 44 percent na SOŠ-ky a 13 percent na SOU.