Učitelia hudobných odborov základných umeleckých škôl dostali podľa normatívov mesačný plat asi 3000 korún. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
šancu prežiť. A mestá a obce ich nemajú z čoho dotovať. "Ministerstvo školstva môže deklarovať, že tieto zariadenia podporuje, ale činy hovoria opak," myslí si Vaško. Dodáva, že ak sa zrušia, deti nebudú mať poobede kam chodiť. "A o pár rokov budeme dávať milióny na drogové programy."
ZUŠ-ky: Prežijú len tanečné a výtvarné odbory
S tým, že normatív je príliš nízky, súhlasí aj riaditeľka Asociácie umeleckých škôl Anna Gondášová. "Očakávali sme problémy, pretože ministerstvo školstva nezohľadnilo naše pripomienky, že treba rozlišovať medzi individuálnym a skupinovým vyučovaním."
Podľa prvých prepočtov vychádzal na jedného učiteľa ZUŠ plat 6200 korún - ale len na toho, ktorý pri 23-hodinovom úväzku odučí 25 žiakov. Išlo teda najmä o učiteľov na výtvarnom či tanečnom odbore, u ktorých sa vystrieda priemerne 80 až 100 detí. Zlé je to však na hudobných odboroch, kde je prevaha individuálneho vyučovania. Jeden pedagóg má priemerne iba 14 žiakov a podľa nového normatívu mu vychádza trojtisícový plat.
"Dúfala som, že problémových škôl nebude až tak veľa. Zistili sme však, že dobre vybavených je iba 10-15 percent, ostatné budú mať problém prežiť," vysvetľuje Gondášová.
Riešenie je podľa asociácie v tejto situácii jediné: ubrať tým, kde je iba kolektívne vyučovanie a pridať tým, kde je individuálne, i keď tým nie sú nadšené.
Školské kluby: máme len na platy
Aj vychovávateľky zo školských klubov detí nevedia, čo robiť. "Normatív sa určil vo výške 4000 korún na rok. Aj keby sme mali plný stav - čiže 30 žiakov - na prevádzku, mzdu vychovávateľky a náklady na činnosť v klube dostaneme 120 000 korún na rok. To nestačí ani na platy vychovávateľkám," sťažujú sa učiteľky zo ZŠ na Lazaretskej ulici v Bratislave.
Riešení vidia niekoľko, ani jedno však nie je vyhovujúce. "Ak odčleníme školské kluby od školy, rodičia by museli platiť oveľa vyššie poplatky, aby sa pokryli všetky náklady. Ak prepustíme niektoré vychovávateľky a zvýšime počet detí v kluboch - čo sa už začalo diať - v kluboch bude veľa detí. A vychovávateľka s nimi nebude môcť chodiť ani len na vychádzky mimo budovy školy."
Najkrajnejšie východisko vidia v zatvorení školských klubov: "I keď si vieme predstaviť, ako sa pri tejto vete zježia vlasy rodičom detí na prvom stupni."
Počet základných umeleckých škôl na Slovensku
verejných 177
súkromných 23
cirkevných 5
Autor: sr, gal