Základnou podmienkou vyplatenia výživného je určenie otcovstva. Ak sa otec dieťaťa k svojmu otcovstvu prizná, stačí už "len" zistiť jeho príjem a súd určí, koľko bude platiť výživné. Ak však tvrdí, že otcom nie je, matku čaká asi trojročný proces o určenie otcovstva. ILUSTRAČNÉ FOTO - ĽUBOŠ PILC
Spory o výživné zaujímajú druhú priečku v oblasti rodinného práva. Vlani určili súdy vyživovaciu povinnosť k deťom vo viac ako 20-tisíc prípadoch, z toho v 18-tisíc prípadoch otcovi.
O výživné žiada dieťa, a to prostredníctvom svojho kurátora. Ak sa otec dieťaťa k otcovstvu priznáva, súd sa v podstate zaoberá už "len" tým, aký má príjem a majetok, a podľa toho určí, koľko má dieťaťu platiť výživné.
Problém nastane, ak muž, ktorého žena označí ako otca dieťaťa, svoje otcovstvo zaprie. Základnou podmienkou na to, aby výživné mohlo byť vyplatené, je totiž práve určenie otcovstva.
Určenie otcovstva trvá na súde asi tri roky
Vlani súdy právoplatne rozhodli v 105 prípadoch o určenie otcovstva. V časoch, keď sa dá otcovstvo určiť testom DNA, by sa zdalo, že je jednoduché zistiť, či je otec otcom alebo nie. Prinútiť ho však na odber krvi nie je ľahké. Podľa štatistík z ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny je určenie otcovstva proces, ktorý trvá spravidla tri roky.
Niekedy však aj viac. Erika K. sa napríklad na Okresnom súde Bratislava domáha určenia otcovstva už deviaty rok. "Sudkyňa sa vyhovára, že ho nemôže prinútiť na odber krvi. Dobrovoľne naň ísť nechce a keď k nemu pošle domov políciu, neotvára dvere. A tak k nemu sudkyňa o pol roka znovu pošle políciu a on znovu neotvorí dvere. Takto sa to opakuje už deviaty rok," hovorí sklamaná Erika.
Policajti robia poštárov
Podobnú situáciu zažíva aj Simona z východného Slovenska. Po roku a pol ťahaníc súd konečne rozhodol, že otec jej dieťaťa sa má dostaviť na určenie otcovstva pomocou testov DNA. "Odber sa konal minulú stredu, on však neprišiel. Zásielky od súdu totiž jednoducho nepreberá. A policajti chodia ako na promenádu s listami zvoniť k jeho dverám, a len oznámia, že nikto nie je doma. To už poštár by zásielku lepšie doručil - opýtal by sa susedov, kde je, kedy príde," hnevá sa Simona.
Bývalému partnerovi poslala sms-ku, kedy a kde odber bude. Odpísal jej, že nepríde, lebo pracuje mimo republiky. "Pritom už počas prvého konania na súde povedal, že nechce nič iné, len mať istotu, že dieťa je jeho. Zálohu za testy DNA však zaplatiť odmietol, rovnako ako predložiť svoje daňové priznanie."
Simona sa obáva, že peniaze od neho nikdy neuvidí. "Ako živnostník v Čechách môže kedykoľvek odísť do zahraničia a súd mu v tom zabrániť nemôže. Už mi aj povedal, že pôjde do USA. A kto ho tam nájde a prinúti ísť na odber?"
Súd sa ťahal až 25 - rokov
Ani po potvrdení otcovstva testom však ešte matka ani dieťa nemajú nič vyhraté. Dokazuje to prípad Viery Kónyovej z Košíc, ktorá má už od roku 1997 potvrdené, kto je na 99,9 percenta otcom jej dcéry. Dnes je rok 2004 a košický súd stále nerozhodol, či je to naozaj tak.
Na Ústavnom súde dokonca zaevidovali sťažnosť na prieťahy v súdnom konaní, keď "dieťa" malo 25 rokov, a súd stále neurčil, kto je jeho otcom.