Slovart, Bratislava 2004
Dvanásť rokov uplynulo od chvíle, keď sa novinár a textár Peter Uličný po prvýkrát osobne stretol so svojím idolom zmladosti, hudobníkom Mariánom Vargom. Ich vzťah sa medzitým stal priateľstvom a vzájomné rozhovory prešli cez množstvo zaujímavých tém týkajúcich sa hudby, literatúry, dobového i súkromného života až konečne dostali podobu výpravnej, vyše stopäťdesiatstranovej publikácie v štýlovom formáte klasickej LP platne. "Stať sa legendou zaživa je ťažké, no ešte ťažšie je prežiť to," tvrdí Varga v horúcej novinke na trhu, ktorá je jedným z najvážnejších kandidátov na knihu roka.
Patrick French: Tibet, Tibet
BB Art, Praha 2003, preložila Petra Andělová
Tibet už nie je len synonymom mystiky a zlatých chrámových striech. Pri slove Tibet sa mnohým nevybavia ani prekrásne scenérie, ani dalajláma, ale mučenie, strach a hlad. I to je dnešný Tibet. Patrick French predkladá čitateľovi nielen fakty zo svojich ciest, ale aj unikátne informácie týkajúce sa zákulisia tibetského exilu a svetového hnutia na podporu Tibetu, v ktorom sa sám dlhodobo angažuje. Plastický a kruto pravdivý obraz Tibetu v dobách minulých i prítomných podáva aj s nevyhnutným čiernym humorom.
Milan Šimečka: Společenství strachu a jiné eseje
Nadácia Milana Šimečku, Bratislava 2003
Editorky Jolana Kusá a Raisa Kopsová pripravili už tretí výber autorových oficiálne nepublikovaných textov, ktoré pochádzajú z rokov 1979-1989. Súbor obsahuje hlavne rozsiahlejšie štúdie na politické, historické témy, úvahy o literatúre, masmédiách a o ľudskom živote, ako aj fejtóny či príležitostné state priateľom. "Dva veľké rozhovory zachytávajú živým spôsobom názory, postoje a vnímanie aktuálnych problémov sveta, v ktorom autor žil," píše v úvode Jolana Kusá. V knihe sú aj tri cudzie texty - Vaculíkove Poznámky o statečnosti, tézy Kunderovho slávneho článku Tragédie střední Evropy (do diskusie okolo neho sa Šimečka zapája článkom Jiná civilizace?) a Lazarevov Je to i naše bolest, ktorým reaguje na známu Šimečkovu esej Svědomí ruské inteligence.
Květa Legátová: Posedlá a jiné hry
Paseka, Praha 2004
Osem dialógov, ako svoje dramatické texty nazýva Květa Legátová, zaradených do tohto zväzku, vznikalo v rozmedzí zhruba štyridsiatich rokov počínajúc druhou svetovou vojnou. Ich časové zaradenie je obtiažne, lebo nie sú datované, doba ich inscenácie je často na desaťročia vzdialená od ich napísania a autorka sama si nikdy neviedla žiadny archív. Napriek tomu však vytvárajú jednotný celok spojený modernou poetikou, situáciami s absurdnými rysmi a autorkiným kritickým dialógom s dogmatickým myslením. Legátová sa preslávila poviedkovou zbierkou Želary a novelou Jozova Hanule i množstvom hier pre rozhlas, televíziu i divadlo.
Glóbus: Kontinenty - Európa
Ikar, Bratislava 2004, preložila Helena Galanová
Európa sa mení. Po rozpade východného bloku sa vytvárajú nové suverénne štáty a súčasne sa národy spájajú do Európskej únie. Kniha zachytáva premeny tohto kontinentu a predstavuje jednotlivé európske štáty v bohatom faktografickom komentári. Obraz štátov dopĺňajú farebné fotografie, biografie známych štátnikov a početné fyzické a tematické mapy.
Ladislav Nádaši-Jégé: Adam Šangala
Ikar, Bratislava 2004
Adam je postava poddaného človeka z mäsa a krvi, ktorý odmieta celý život skláňať hlavu pred mocnými a bohatými. Jégé sa vo svojej najznámejšej próze s pomerne lineárnym príbehom sústredil viac na rovinu filozofických úvah ako na dramatické zápletky, hoci ani o tie nie je núdza. Podrobne sleduje svojho Adama s jeho druhom na úteku z rodnej Oravy až po Trnavu. Šangala nie je ľudový hrdina typu Juraja Jánošíka, ale v istých chvíľach si vyrovnáva dlhy s panstvom rovnako. Čitateľ sa miestami možno začuduje nad autorovou štylistikou, ale súčasne musí uznať Jégého empatiu do dobových reálií a najmä úsilie zobraziť atmosféru čias, ktoré predchádzali životu v priestore, predstavujúcom dnešné samostatné slovenské územie.
Autor: her, ba