Šušu z Paríža je dieťa šťasteny

Minulý rok bola vo Francúzsku jedným z najväčších hitov komédia Chouchou. Pod jej scenárom sú podpísaní režisér Merzak Allouache a herec Gad Elmaleh.

Režisér Merzak Allouache obsadil do svojej komédie prvýkrát v kariére veľké francúzske herecké hviezdy. Partnerom Gada Elmaleha (Šušu) bol Alain Chabat ako Stanislas (vľavo). FOTO - SPI International

Minulý rok bola vo Francúzsku jedným z najväčších hitov komédia Chouchou. Pod jej scenárom sú podpísaní režisér Merzak Allouache a herec Gad Elmaleh. Vytvorili postavu, s ktorou majú spoločnú jednu vec - tak ako Chouchou, aj oni sú africkými prisťahovalcami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

U nás sa komédia o marockom transvestitovi uvádza ako Šušu - miláčik Paríža. So spoluscenáristom a režisérom MERZAKOM ALLOUACHOM sa mohli európski novinári stretnúť v Paríži na tradičnom Rendez-vous s francúzskym filmom. Tam vznikol aj tento rozhovor.

SkryťVypnúť reklamu

Šušu svojským, humorným spôsobom nadväzuje na príbeh arabských imigrantov z vášho filmu Ahoj, bratanec! z roku 1996. Aj v ňom stvárnil hlavnú rolu Gad Elmaleh.

Pravdupovediac, keď som prvý raz videl Gadov skeč Šušu - bol súčasťou jeho one-man-show, nezdal sa mi mimoriadne vtipný. Neskôr sme začali premýšľať o filme viac a viac a rozpracovali sme charakter divadelného hrdinu do detailov. Vtedy nám došlo, že bude mať blízko k filmu Ahoj, bratanec! Nakrúcanie náš dojem iba posilnilo. Nedávajte však Gada do škatuľky tohto typu postáv. Vo väčšine filmov hráva celkom normálnych Francúzov.

Bola to vaša druhá autorská spolupráca. Čím vás láka?

Pracujem s rôznymi profesionálnymi scenáristami, ale ku Gadovi mám najbližšie. Pretože nakrúcať s ním je radosť. Dokážeme sa s nápadmi hrať, pohadzovať si ich, nahrávať jeden druhému. Je to ako partia tenisu. Naše myšlienkové svety sa ideálne dopĺňajú. Aj preto sa Šušu ponáša na Bratanca. Oba majú rovnaké východisko: mladý muž zo severnej Afriky prichádza do cudzieho, preňho nepriateľského francúzskeho veľkomestského prostredia.

SkryťVypnúť reklamu

Lenže Šušu nie je len rozšírený Elmalehov divadelný skeč...

Nie, nie je. Prevzali sme síce túto postavu, ale príbeh je úplne iný. Zabávali sme sa vymýšľaním toho, čo transvestitu Choukriho, zvaného Chouchou, priviedlo do nočného klubu na námestí Clichy. Nechceli sme rozpracovávať skeč, naším cieľom bolo vytvoriť skutočný, presvedčivý charakter.

Na rozdiel od filmu Ahoj, bratanec! je Šušu komédiou. Líši sa aj hereckým obsadením?

Prvý raz som pracoval výlučne s profesionálnymi hercami. A musím povedať, že som mal k dispozícii skvelý tím. Alain Chabat, Claude Brasseur či Catherine Frotová sú známi, ostrieľaní hráči, kým ja zväčša nakrúcam s mladými, neznámymi hercami či nehercami.

Váš film titulnú postavu transvestitu nikdy nezosmiešňuje, nekarikuje. Nemal producent strach, že takto spravená zábava nebude komerčne úspešná?

SkryťVypnúť reklamu

Šušu je dieťa šťasteny. S hľadaním producenta sme nemali vôbec žiadne problémy. Christian Fechner sa do nášho scenára zaľúbil ihneď. Doprial nám nezvyčajne vysokú mieru slobody. Len niekoľko záberov sme museli prerábať. To sa mi prihodilo prvý raz v celej mojej kariére. Fechner súhlasil s tým, že film bude vtipný, nie smiešny. Priznávam, že niektoré postavy sme karikovali, ale od začiatku bolo všetkým jasné, že si z homosexuálov nebudeme robiť posmech - bohužiaľ, v podobných filmoch je to zvykom.

Šušu má v sebe humánny náboj. Dbali ste na to, aby si hrdina získal sympatie väčšiny divákov?

Áno, a ak si ich naozaj získal, potom sa nám práca vydarila. Nechceli sme vytvoriť lacnú zábavu s ošúchanými vtipmi, ale vtipný film o tolerantnosti. O miere tolerantnosti, koľko jej máme. Šušu je nielen transvestita, ale predovšetkým mladý Severoafričan, ktorý sa ilegálne dostane do Francúzska a chce tu žiť. Lebo, podobne ako státisíce ďalších, Európu pova- žuje za zem zasľúbenú. Mojím zámerom bolo nakrútiť hlboko ľudskú komédiu, ktorá má divákov podnietiť uvažovať o problémoch spoločnosti, v ktorej žijeme.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 597
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 330
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 720
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 153
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 357
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 860
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 889
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 367
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu