VYSOKÉ TATRY – Pamiatku obetí hôr v sobotu spoločne uctilo asi 150 záchranárov a turistov počas pietnej spomienky na Symbolickom cintoríne vo Vysokých Tatrách. V Mengusovskej doline zazneli piesne v podaní spevákov z Vernára a hlas zvona na pamiatku mŕtvych a výstrahu živým. Účastníci si pripomenuli mená horolezcov, turistov i záchranárov, ktorí zahynuli v slovenských veľhorách od vlaňajšej pietnej spomienky.
Ako povedal náčelník Tatranskej horskej služby Jozef Janiga, do zoznamu pribudlo pätnásť obetí, pričom najčastejšie zneli mená českých a poľských horolezcov a turistov. Už tradične sa na pietnej spomienke zúčastnili i záchranári a milovníci hôr z poľskej strany Tatier.
Symbolický cintorín pod západnou stenou Ostrvy začali budovať v predvojnovom období. Stavebné práce sa začali v lete 1936. V tom istom roku bola ukončená kaplnka a v jeseni sa prvýkrát stretli horolezci, horskí vodcovia a turisti na dušičkovej slávnosti.
Pražský akademický maliar Otakar Štáfl, ktorý prišiel ako prvý s myšlienkou zriadiť Symbolický cintorín a predísť tak chaotickému umiestňovaniu tabúľ s menami obetí, venoval v roku 1938 do kaplnky obraz Znášanie zraneného horolezca. Postupne pribudol oltár z limbového dreva a zvon na kaplnke s nápisom Mŕtvym na pamiatku, živým pre výstrahu.
Symbolický cintorín sprístupnili verejnosti v lete 1940. V súčasnosti je kultúrnou pamiatkou a patrí k vyhľadávaným turistickým miestam v slovenských veľhorách. (tasr)