Znížiť nezamestnanosť. Ani rekordne vysoký prílev zahraničných investícií sa zatiaľ neprejavil na poklese nezamestanosti. Práve naopak - tým, že sa život krachujúcich podnikov prestal umelo predlžovať, sa počet nezamestnaných zvýšil a podľa expertov je len malá pravdepodobnosť, že jej takmer 20-percentná hodnota v nasledujúcich rokoch výraznejšie klesne.
Zvýšiť životnú úroveň. Dzurindov prísľub dvojnásobných platov patrí medzi jeho najväčšie omyly. Potreba zvýšenia regulovaných cien, ktorú Mečiarova vláda vytrvalo opomínala, vyústila do poklesu reálnej mzdy v prvej polovici Dzurindovho vládnutia a neskôr k jej stagnácii.
Vyrovnať hospodárenie verejných financií. V programovom vyhlásení tejto vlády je záväzok vyrovnať štátny rozpočet do konca volebného obdobia. V skutočnosti má Slovensko od tohto cieľa rovnako ďaleko ako v roku 1998. Štát naďalej hospodári s deficitom a bez nevyhnutných reforiem (školstva, zdravotníctva, dôchodkového systému) sa mu to ani tak skoro nemôže podariť.
Urobiť dôchodkovú reformu. Hoci koncepcia reformy je na stole ministra práce už roky, pre jej naplnenie sa nespravilo takmer nič. Dôchodkový systém teda stále vytvára nové a nové mínusy v Sociálnej poisťovni, dôchodcovia majú nízke penzie a zamestnanci a podnikatelia stále platia vysoké odvody.
Znížiť celkové daňové a odvodové zaťaženie. Hoci k posunu smerom nadol došlo pri daniach z príjmov, nepriame daňové zaťaženia a odvody stúpli. Podľa podielu verejných výdavkov na celkovej produkcii úroveň prerozdelenia a tým aj nárokov na peniaze ľudí a podnikov dokonca vzrástli.
Zdravotníctvo. Podľa lekárov v teréne sa nezmenilo nič - len sa presunul rezort z dažďa pod odkvap. Ministri Šagát aj Kováč tak ako ich deviati predchodcovia ubezpečovali, že rozbehnuté reformy zlepšia žalostnú situáciu nemocníc, zásobovanie liekmi i tarifné platy. Podľa Romana Kováča mal práve rok 2001 priniesť dlhočakávané podstatné zmeny.
Školstvo - Minister Milan Ftáčnik na konci minulého školského roka svoju prácu ohodnotil známkou chválitebný. Ftáčnikovi sa však nepodarilo zlepšiť postavenie učiteľa. Dosiahol síce zvýšenie ich platov, ale je skôr výsmechom. Spory sú aj o zavedenie školného. Mnohé vysoké školy sa ho dožadujú, lebo by sa tak aspoň čiastočne vyriešila ich finančná situácia. Pozitívnym krokom bol vznik katolíckej univerzity.
Rómsky problém sa doteraz nepodarilo výraznejšie riešiť ani jednej vláde. Migrácia Rómov do krajín Európskej únie spôsobila vážne problémy. Vláda prijala akčný plán boja proti rasizmu, zatiaľ sa však neukázal ako veľmi účinný. Vláda nemala šťastnú ruku ani pri výbere vládneho splnomocnenca na riešenie problematiky Rómov Vicenta Danihela. Jeho odvolanie sprevádzali spory Danihela s vicepremiérom Pálom Csákym.
Korupcia. Vláde sa nepodarilo zviesť víťazný boj s korupciou a Slovensko má stále najhoršie postavenie spomedzi krajín V 4. Pri odchode ministrov Palacku, Černáka, Kanisa sa skloňovali slová korupcia a klientelizmus. Korupcia sa za tejto vlády spomínala aj v súvislosti s kauzami Nafta Gbely, Katrim Stella, deblokácie a Devín banka, Slovenské telekomunikácie, GSM 1800, Slovenské aerolínie, údajné podplácanie predstaviteľov FNM, financovanie politických strán, zneužívanie peňazí z Európskej únie priamo na Úrade vlády.
Kauzy minulosti. Ani jeden významný prípad sa nedotiahol do konca a je veľmi nepravdepodobné, že sa tak ešte stane. Ivan Lexa (SIS), Jaroslav Svěchota (SIS), Karol Martinka (kúpele Piešťany), Vladimír Poór (Nafta Gbely), Alexander Rezeš (VSŽ), vražda Jána Duckého.
(jj, uj, or, sp, rf)