BAGDAD, TOKIO - V Iraku sa cudzinci doteraz stávali obeťami skôr lúpežných prepadnutí. Teraz sa cudzinci stávajú rukojemníkmi z politických dôvodov. Irackí povstalci prišli na nový spôsob, ako vyvíjať nátlak na jednotlivé krajiny, aby vojakov vyslaných do Iraku zase odvelili domov.
Obeťou sa stali najprv vo štvrtok traja Japonci, deň predtým ozbrojený muž uniesol sedem juhokórejských pastorov, napokon ich však prepustil. Po únose sú nezvestní dvaja izraleskí Arabi, rovnako aj jeden Kanaďan. Včera povstalci oznámili, že na okraji Bagdadu zajali štyroch Talianov a dvoch Britov. Zadržiavali ich v mešite, spravodajca Reuters dvoch zo zajatých videl, ako plakali.
V prípade troch unesených Japoncov - dvoch mužov a ženy - únoscovia na videozázname nafilmovali dramatické zábery. Arabská televízia al-Džazíra odvysielala záber mužov zahalených v čiernom, ktorí sa nazývajú "eskadry božích bojovníkov," ako mávajú pred vydesenými zajatcami nožmi. Ozbrojenec mieri nožom na krk mužovi, ktorému stiahli rúško z očí. Tie sa rozšíria strachom a muž so sebou trhá, aby sa oslobodil. Žena kričí a plače. To všetko má japonskú vládu prinútiť, aby si vojenskú účasť v Iraku rozmyslela.
Irackí radikáli dali Tokiu ultimátum, aby do troch dní od odvysielania záznamu začalo vojakov sťahovať. Pohrozili, že v opačnom prípade rukojemníkov upália zaživa. Ak útok al-Káidy pred niekoľkými týždňami v Madride s dvoma stovkami mŕtvych, ktorý mal prinútiť k ústupu Španielsko, znamenal úder pre verejnú mienku, týranie niekoľkých rukojemníkov v televíznom prenose by mohlo mať ešte väčší dosah. Krik ľudí čakajúcich na násilnú smrť z televíznych prijímačov môže byť ešte pôsobivejší. Na japonskú vládu, ktorá oznámila, že jednotky z Iraku nestiahne, sa už obrátili rodiny unesených. Žiadajú ukončiť vojenskú angažovanosť Japonska v Iraku. "Chcem požiadať (vládu), aby zachránila život môjho syna," vzlykala matka osemnásťročného rukojemníka.
Japonsko vyslalo do zahraničia po prvý raz od druhej svetovej vojny vojenskú jednotku, ktorá sa nepodieľa na bojových operáciách. V Japonsku donedávna prevládali hlasy nesúhlasiace s týmto dobrodružstvom. Až v posledných prieskumoch mierne prevážila podpora vyslania.
Autor: čtk/ap