Rok po porážke Saddáma je Američanom ťažko

BAGDAD - Strhnutie sochy Saddáma Husajna pred rokom tak nadchlo vznikajúcu vládnu radu, že vyhlásili 9. apríl za iracký štátny sviatok. Včera sa však neoslavovalo, zostal dokonca aj strach. Len Saddámovu tyraniu nahradila strata bezpečia a obavy o budúcn

Pred rokom ešte hádzali Iračania topánky po nenávidenom Husajnovi. Dnes sa do sveta dostávajú zábery, ako hanobia telá mŕtvych Američanov. FOTO - REUTERS

BAGDAD - Strhnutie sochy Saddáma Husajna pred rokom tak nadchlo vznikajúcu vládnu radu, že vyhlásili 9. apríl za iracký štátny sviatok. Včera sa však neoslavovalo, zostal dokonca aj strach. Len Saddámovu tyraniu nahradila strata bezpečia a obavy o budúcnosť. "Stratili sme pocit bezpečia do takej miery, že nemôžem mať záruku, že sa moji synovia vrátia domov zo školy," hovorí známy maliar Kásim Sabti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Americkí vojenskí stratégovia čelia najťažším bojom od 1. mája minulého roku, keď prezident George Bush vyhlásil koniec vojnových operácií. Uvažujú, že do Iraku pošlú viac vojakov.

Príslušníci americkej námornej pechoty zvádzajú ťažké boje západne od mesta so vzbúrenými sunnitmi. Koaličné sily sa snažia zadusiť šíitske povstanie v centrálnej a južnej časti Iraku, kde ďalej zúri vojna. Len tento týždeň v boji proti milíciám verným radikálnemu duchovnému Muktadovi Sadrovi a sunnitským ozbrojencom zahynulo okolo 500 Iračanov, najmenej 41 Američanov a dvaja koaliční vojaci.

Zbrane pozdvihlo len mizivé percento obyvateľstva, tvrdí koalícia vedená USA. Americkí velitelia sľubujú, že zničia milície verné Sadrovi, ktorému pripisujú, že stojí za násilnosťami mimo oblastí obývaných sunnitmi. Niektorí americkí činitelia vo Washingtone sa dokonca obávajú, že šíiti sa môžu k povstaniu pripojiť. Neveria síce, že by násilnosti boli v štádiu veľkého povstania všetkých šíitov proti americkej okupácii, situáciu však monitorujú.

SkryťVypnúť reklamu

Boje z tohto týždňa odhalili ťažkosti Američanov v krajine, kde sa rýchlo blíži dátum 30. júna, keď má moc prebrať iracká vláda. Protiamerické nálady sa prehlbujú. Iracké bezpečnostné sily čelia mnohým prekážkam ešte predtým, ako sa ujmú zodpovednosti za bezpečnosť v krajine. Etnická a náboženská rovnováha v krajine je taká krehká, že sa môže v každej chvíli úplne vytratiť.

Americká armáda sa takmer rok stretáva so sunnitskými povstalcami západne a severne od Bagdadu. Pri obliehaní Fallúdže ide o baštu povstalcov po tom, keď tu zahynuli štyria americkí civilisti a ich telá boli zhanobené. Rebeli bojujú odhodlane. Ťažké boje, ktoré poškodili mešity v meste, obyčajných Iračanov rozladili, napriek tomu s povstalcami nesympatizujú.

Alarmujúce sú náznaky, že búriaci sa sunniti a šíiti možno prekonávajú rivalitu a nachádzajú spoločný základ v boji proti Američanom. "Veríme, že sa tvoria väzby na najnižšej úrovni medzi sunnitmi a šíitmi," povedal vo štvrtok veliteľ amerických síl v Iraku Ricardo Sanchez.

SkryťVypnúť reklamu

Americkí velitelia hovoria, že budú dohliadať na bezpečnosť v krajine aj po 30. júni, pretože iracké bezpečnostné sily potrebujú dlhší výcvik a viac skúseností, aby mohli so všetkými nástrahami bojovať sami.

Napriek najnovším násilnostiam veľa Iračanov uznáva, že za posledný rok sa nevyvíjalo všetko zle. Napríklad štátnym úradníkom, ktorí tvoria väčšinu pracovnej sily v krajine, sa zvýšili mesačné platy v prepočte z piatich dolárov na 300 a viac. Zvýšenie miezd a zrušenie dovozných ciel povzbudili spotrebu a ekonomiku. Nezamestnanosť klesla o polovicu. Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že 70 percent Iračanov hľadí do budúcnosti s veľkými nádejami. Najviac ich trápia problémy s nezamestnanosťou, nedostatkom bezpečnosti a obmedzenou dostupnosťou základných služieb.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: čtk/ap, r

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 492
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 165
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 698
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 751
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 004
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 453
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 768
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 520
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu