Talianski karabinieri hliadkujú aj pred rímskym Koloseom. FOTO - TASR/EPA
V Ríme sa ľudia boja cestovať vlakmi a metrom. Železničnej stanici sa vyhýbajú a radšej sa nezdržujú v početnejších skupinách. Strach z teroru je v Taliansku všadeprítomný.
Symbolika je silná: po americkom 11. septembri a madridskom 11. marci by mohol byť taliansky 11. apríl pre teroristov atraktívny dátum. Kresťania oslavujú svoj najväčší sviatok a väčšina z nich chce v Taliansku zažiť pápeža Jána Pavla II. a jeho nedeľňajšie posolstvo Mestu a svetu - Urbi et orbi. Taliansko samotné patrí k najvernejším americkým spojencom v irackej vojne.
Minulý týždeň našli bezpečnostné sily v byte údajného teroristu videonahrávku, na ktorej bolo podľa talianskej tlače vyhlásenie teroristickej siete al-Káida o zničení Ríma.
Pre obavy z útokov vládnu v celom Taliansku masívne bezpečnostné opatrenia. Počas veľkonočných sviatkov, ktoré pritiahnu do krajiny milióny veriacich a turistov, bude v uliciach 19-tisíc policajtov a štyritisíc vojakov.
Podľa médií boli uzavreté kanály na ceste Via della Conciliazione, ktorá vedie na námestie, zvýšil sa počet policajných síl a na budovách nad námestím umiestnili ostreľovačov.
V Bazilike sv. Petra budú musieť veriaci prejsť tento rok kontrolami ako na letisku - čaká ich detektor kovov a kontrola batožiny.
Talianske bezpečnostné sily dnes strážia viac ako 13-tisíc objektov, ktoré by sa mohli stať terčom teroristov. Kostoly, archeologické pamiatky, múzeá, vládne budovy, Letisko Leonarda da Vinci, železničná stanica Termini či ambasády krajín, ktoré sa tiež angažujú v Iraku. Pre tieto miesta platí "zvláštna ostražitosť", povedal podľa ORF Online taliansky minister vnútra Giuseppe Pisanu. Doteraz strážili tisícky talianskych policajtov a vojakov len osemtisíc objektov.
Pápež však odmietol stráviť veľkonočné sviatky v nepriestrelnej veste.
Autor: mim