V priamom prenose a za veľkého záujmu médií predstúpila pred vyšetrovaciu komisiu Condoleezza Riceová. FOTO - REUTERS
"Nejestvovala žiadna čarovná zbraň, ktorá mohla smrtiacim teroristickým útokom zabrániť," vyhlásila rezolútne, hoci iba inou formou zopakovala slová ministra zahraničných vecí Colina Powella, ministra obrany Donalda Rumsfelda, či dokonca Madeleine Albrightovej, ministerky zahraničných vecí vo vláde prezidenta Billa Clintona.
Tí všetci už pred špeciálnou komisiou vypovedali. Lenže Amerika s napätím očakávala výpoveď práve Riceovej, na ktorú nedá George Bush dopustiť a ktorá má na bossa Bieleho domu obrovský vplyv.
Pred váženou komisiou sa patrí správať slušne, pokojne a, najmä, sa nepúšťať do osobných polemík. Dr. Riceová, ako ju členovia komisie oslovovali, mala však pri niektorých otázkach čo robiť, aby sa kontrolovala. Bolo na nej vidieť, že vo chvíli, keď si vzal slovo Bob Kerry, bývalý demokratický senátor a vietnamský veterán, sa zhlboka nadýchla.
Podarilo sa jej ako-tak obstáť, no musela konštatovať: "USA neurobili dosť proti rastúcej hrozbe terorizmu."
Riceová bránila prezidenta a tvrdila, že si hrozbu teroru uvedomoval, aj keď v podstate nikomu, okrem exporadcu pre boj proti terorizmu Richarda Clarka nenapadlo, že teroristi môžu zaútočiť na samotné územie Spojených štátov. A už vonkoncom nikomu nenapadlo, že na útok môžu použiť unesené civilné lietadlá.
Na otázku Boba Kerryho, či s ňou aspoň trochu "necukla" správa agenta FBI z augusta 2001 o tom, že v Oklahome sa na letisku učia lietať s veľkými lietadlami muži arabského pôvodu, záporne pokývala hlavou. Nemohla inak. Problém s touto správou bol v tom, že jej ústredie FBI nevenovalo serióznu pozornosť. Medzi tisíckami iných správ v podstate zapadla. Navyše správu sa nedozvedala ani CIA. Bezpečnostná poradkyňa musí denne prečítať haldy spravodajských informácií a ak ich nedostane slušne zanalyzované, iba ťažko možno od nej žiadať, aby sama objavila niečo, z čoho sa môže vykľuť nebývalá tragédia.
Ak by sa ukázalo, že prezident Bush zanedbal hrozby od al-Káidy, mal by v nadchádzajúcich prezidentských voľbách veľký problém. Riceová si počas trojhodinovej výpovede tento fakt uvedomovala a Busha odhodlane bránila. Povedala, že prezidenta pred 11. septembrom informovali o hrozbe al-Káidy štyridsaťkrát. "Prezident... hrozbu chápal, rozumel jej významu, no nechcel reagovať útok po útoku, ako jeho predchodca." A zvýraznila Bushove slová: "Mal dosť zabíjania múch." Tým narážala na fakt, že Bill Clinton sa snažil útočiť iba takticky, nie prijať akýsi významný strategický plán.
Či sa Riceovej podarilo zotrieť tieň pochybnosti o jej vlastnej činnosti spred 11. septembra, či dostatočne ubránila Bushovu povesť, nie je stopercentne isté. To vyhodnotia až členovia komisie. Tí už súkromne spovedali aj exprezidenta Billa Clintona a o niekoľko dní budú budú vypočúvať aj samotného prezidenta Georgea Busha.
MICHAL HAVRAN