Švajčiarske hodinky sú v kurze najmä v Ázii
Vývoz hodiniek zo Švajčiarska by mal tento rok vzrásť o tri až štyri percentá. K rastu má prispieť hlavne vyšší dopyt z Ázie, kde sa čaká oživenie po slabom minulom roku spôsobenom chorobou SARS.
Hodnota vývozu švajčiarskych hodiniek bola vlani 10,2 miliardy švajčiarskych frankov (asi 255 miliárd korún) a na celkovom vývoze Švajčiarska sa podieľali ôsmimi percentami. Hodinárstvo je tretím najdôležitejším odvetvím krajiny po strojárstve a chemickom priemysle. Ázia a krajiny Blízkeho východu sa na celkovom vývoze švajčiarskych hodiniek podieľajú viac ako 40 percentami a dopyt najmä v Hongkongu a Japonsku sa zvyšuje. Problémom pre toto odvetvie však stále zostáva slabý dolár.
Mediálne impérium News Corp sa sťahuje do New Yorku
Mediálny magnát Rupert Murdoch (na snímke) sa rozhodol opustiť Austráliu a sídlo svojho globálneho impéria News Corp presunie do New Yorku. Podnik patrí k štyrom najväčším mediálnym impériám na svete a zahŕňa okrem iného aj štúdio 20th Century Fox, televízny kanál Fox News Channel, a rôzne platené kanále - napríklad BSkyB alebo DirecTV. News Corp už teraz vytvára okolo 75 percent zisku v USA, ale v Sydney bola registrovaná pre daňové zvýhodnenie.
Spolu s presunom sídla Murdoch zabezpečí aj registráciu akcií firmy na burze v New Yorku. Na americkej burze sa síce s akciami News Corp bežne obchoduje, primárnu registráciu však majú na burze v Sydney. Murdoch si od zmeny sľubuje lepší prístup k americkému kapitálu a zvýšenie záujmu mezi zahraničnými investormi. Ekonomickí analytici predpovedajú, že akcie News Corp by mohli byť do roka zaradené do indexu S&P 500.
Hotely Savoy zmenili majiteľa
Skupina investorov na čele s írskou realitnou a poradenskou firmou Quinlan Private kúpi britskú hotelovú skupinu Savoy za 750 miliónov libier (asi 45,6 miliárd korún). Predávajúcim sú akcionári firiem Blackstone Group a Colony Capital. O predaji sa rokovalo len tri týždne, ale majitelia chceli pôvodne predať len jeden zo štyroch luxusných londýnskych hotelov Claridges. Quinlan nemieni presúvať sieť Savoy pod žiadnu zo svojich divízí, ale bude riadiť hotely ako samostatnú spoločnosť.
Manažéri DaimlerChrysler prídu o výhodné podnikové akcie
Nemecko-americká automobilová skupina DaimlerChrysler zmení systém odmeňovania manažérov. Spoločnosť zruší ponuku akciových opcií, teda možnosti kúpiť si so zľavou akcie firmy. Akcie sa tak predávali za vopred danú cenu, čo znamená, že pri raste kurzu je rozdiel ich čistým ziskom. To motivovalo manažérov zvyšovať hodnotu firmy, ale vyvolalo kritiku, že sa tak zameriavajú na krátkodobé ciele. Nový systém odmeňovania 6-tisíc manažérov má platiť od budúceho roku a polovica odmeny manažérov bude závisieť od návratnosti kapitálu a druhá na vývoji tržieb v porovnaní s najväčšími konkurentmi.
Fiatu sa darí, chce naspäť svoj podiel vo Ferrari
Talianska automobilová skupina Fiat chce odkúpiť späť 34-percentný podiel v dcérskej automobilke Ferrari, ktorý v roku 2002 predala milánskej investičnej banke Mediobanca. Fiat už vynaložil 16 miliónov eur (asi 642 miliónov korún) na predĺženie opcie na spätné odkúpenie akciového balíka Ferrari o dva roky do roku 2006. Ak by sa finančná situácia Fiatu zlepšila, chce koncern opäť dostať úspešného výrobcu športových vozidiel celkom pod svoju kontrolu. Fiat v roku 2002 predal svoj 34-percentný podiel vo Ferrari Mediobanke za 671 miliónov eur. Keďže sa však zdá, že po vyše dvojročnej kríze sa situácia Fiatu zlepšuje, obchodný riaditeľ Giuseppe Morchio dúfa, že sa mu podarí balík akcií znovu odkúpiť. Fiat je optimistický, čo sa týka vývoja v budúcich mesiacoch. Podiel Fiatu na talianskom trhu medziročne vzrástol na 29,4 percenta. "Výsledky dokazujú, že naše nové produkty sú napriek agresívnej konkurencii zo zahraničia veľmi konkurencieschopné," povedal Morchio. Aj v západnej Európe Fiat zvýšil svoje podiely na trhu. Výsledky sú vraj pozitívne najmä vo Francúzsku a v Nemecku.