Firmy zo Slovenska pre štúdiu Svetovej banky povedali, že úplatky dávajú často. Korupcia bola podľa správy na Slovensku o niečo rozšírenejšia ako v okolitých krajinách. ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME
BRATISLAVA - Slovensko patrí podľa štúdie Svetovej banky medzi krajinami východnej Európy a strednej Ázie naďalej k tým, ktoré majú vážny problém s korupciou.
Celkovo štúdia Boj proti korupcii v transformujúcich sa krajinách, ktorá hodnotí roky 1999 až 2002, konštatuje zlepšenie situácie. "Po prvý raz, odkedy sa začala transformácia týchto krajín, sa zdá, že máme dobré správy," povedala Cheryl Grayová zo Svetovej banky. "Manažéri firiem z takmer polovice transformujúcich sa krajín vo svojich odpovediach uviedli, že sa stretávajú menej často s úplatkárstvom a korupcia ovplyvňuje ich podnikanie čím ďalej tým menej. Takéto zistenie je pre región skutočne dôležité," dodala Grayová.
Úroveň korupcie, či už v podobe frekvencie úplatkov, ich výšky, alebo toho, do akej miery korupcia zasahuje negatívne do podnikania, je však na druhej strane v mnohých krajinách vysoká. Týka sa to Slovenska, rovnako ako Bosny a Hercegoviny, Bulharska, Macedónska, Gruzínska, Rumunska či Ukrajiny. Mnohé tranzitívne krajiny však prijali v posledných rokoch opatrenia a inštitucionálne reformy, vedúce k významným zmenám v "podmienkach hry", ktoré po páde komunizmu chýbali.
Za najlepšou novinku Svetová banka považuje zistenie, že zlepšenie je naozaj aj v tejto citlivej a problematickej oblasti možné. Krajiny môžu podľa banky efektívne bojovať proti korupcii reformovaním verejných inštitúcií a striktným dodržiavaním protikorupčných opatrení, a podrobné prieskumy môžu pomôcť stanoviť priority pre opatrenia v jednotlivých krajinách.
Stredná Európa je celkovo charakteristická spomedzi hodnotených krajín priemernou úrovňou korupcie. Firmy zo Slovenska vnímajú tento problém citlivejšie ako v okolitých štátoch.
Ak manažéri mali uviesť číslo 1 pre prípad, keď nevnímajú korupciu ako prekážku podnikania, až po číslo 4 v prípade vážnych problémov, na Slovensku bolo priemerné hodnotenie 2,5. Ak sa neberie do úvahy možná štatistická odchýlka, vnímanie korupcie sa od roku 1999 mierne zhoršilo. Podľa tohto merania je korupcia rozšírenejšia v Albánsku, Gruzínsku, Rumunsku, Bosne a Hercegovine, Moldavsku, Bulharsku a na Ukrajine.
S úplatkami sa stretáva stále menej firiem, alebo sa v tejto oblasti veľa nemení, čo je aj prípad Slovenska. No iba v Bielorusku a Poľsku vnímajú úplatky firmy ako väčší problém ako slovenské firmy. Zároveň všetky nové členské krajiny Európskej únie okrem Slovenska zaznamenali pokles v poskytovaní úplatkov. Tak ako pred tromi rokmi, aj v roku 2002 ich firmy na Slovensku dávali často.
Najčastejšie sa úplatky dávali pri žiadaní o licencie a iné povolenia a pri uchádzaní sa o štátne zákazky. V tom, koľko z výnosov dávajú firmy na úplatky, patrí Slovensko podľa štúdie Svetovej banky k priemeru.
(bro)