A. P., Vráble
V našich podmienkach znášajú perličky vajcia od konca marca do októbra. Ich zanášaniu sa dá zabrániť takto: Z vetvičiek urobíme hniezdo, ktoré umiestnime na vhodné miesto vo výbehu, napríklad pod väčší krík. Do hniezda vložíme atrapy vajec, tie perličky prilákajú k znáške. Odporúča sa kŕdeľ pozorovať. Zanášajúcu perličku často prezradí samec - perličiak, ktorý stráži v blízkosti hniezda. Skryté hniezdo možno vypátrať aj tak, že zanášajúcu perličku dopoludnia zatvoríme do kurína. Keď ju popoludní vypustíme, určite sa bude ponáhľať na svoje hniezdo. Najlepším riešením je však poskytnúť perličkám samostatný kurín s hniezdami, kde ich neruší ostatná hydina. (inš)
Môže sa rakytník rešetliakovitý vysádzať aj na jar? Ktoré odrody odporúčate?
P. J., Dunajská Streda
Rakytník rešetliakovitý sa u nás ešte stále považuje za menej známy úžitkovo-okrasný druh. Patrí medzi menej náročné druhy. Je to dvojdomá drevina. Samčie kríky treba vysádzať na náveternej strane. Opelenie prebieha pomocou vetra. Rakytník môžete vysádzať aj v skorom jarnom období, kríky ponúkajú v ovocných škôlkach. Z odrôd odporúčame najmä Hergo a ako opeľovač odrodu Pollmix. K ďalším patria Leicora, Dar Katuni, Novosť Altaja a Masličnaja.
Plody majú vysokú biologickú hodnotu s liečebnými účinkami. Obsahujú veľa vitamínu C (na úrovni čiernych ríbezlí aj viac), vitamínu A, E a B. Sú tiež zdrojom cukrov, trieslovín, silíc a vzácnych olejov.
Prof. Ing. IVAN HRIČOVSKÝ, DrSc.