Medzi prvé jarné ošetrenia ovocných stromov patrí postrek broskýň proti kučeravosti broskyňových listov . Šírenie tejto choroby podporuje vlhké a daždivé počasie. Pri daždivom počasí počas pučania broskýň a ďalšieho rastu je toto ošetrenie nevyhnutné vo všetkých oblastiach. Keďže broskyne sú v štádiu tesne pred kvitnutím, možno ešte ošetrovať organickými fungicídmi - prípravkami DELAN SC 750, DELAN 700 WDG, DITHANE M 45, DITHANE DG, NOVOZIR MN 80, EFUZIN 500 SC a SYLLIT 65. Sírnaté a meďnaté prípravky už nemožno používať, pretože pôsobia na listy fytotoxicky. Ošetrenie po kvitnutí sa už neodporúča, lebo má veľmi nízky účinok. Množstvo postrekovej tekutiny má byť vyššie, a to 1000 litrov na hektár (10 litrov na ár). Po kvitnutí treba poškodené listy mechanicky odstrániť.
V tomto roku predpokladáme aj vyšší výskyt moniliózy kvetov a výhonkov marhúľ, čerešní a višní , pretože marhule kvitnú a dažde priamo zasahujú otvorené kvety, ktorými preniká infekcia najľahšie. Ochranou proti tejto chorobe je dôkladné odstraňovanie napadnutých plodov počas ich dozrievania, ale najmä po zbere. Chemická ochrana kvetov a výhonkov sa zvyčajne robí dvakrát - na začiatku kvitnutia a na konci kvitnutia. Ošetrovať sa majú iba náchylné odrody v miestach pravidelného výskytu a za chladného a daždivého počasia.
Odporúčame preto ošetrenie hneď po odkvitnutí marhúľ a pred kvitnutím čerešní a višní. Z prípravkov sú na tento účel povolené BAYCOR 25 WP, HORIZON 250 EW, ROVRAL 50 WP, ROVRAL FLO a SPORGON 50 WP. Množstvo postrekovej tekutiny má byť vyššie, a to 1000 litrov na hektár (10 litrov na ár).
Kto nevykonal predjarný postrek jadrovín, najmä jabloní , môže tak urobiť ešte najbližších najmenej 10 dní v závislosti od fenofázy stromov. Ošetruje sa totiž od pokročilého "myšieho uška" do fázy ružového kvetného púčika. Všeobecne platí, že predjarné ošetrenie sa má vykonávať až v období, keď sa už neočakáva príchod silnejších mrazov, lebo po ošetrení sa znižuje mrazuvzdornosť stromov. Je dobré, ak sa robí po dlhšom súvislom oteplení, keď sa predpokladá aktivizovanie väčšiny prezimujúcich škodcov, ktoré sú v predjarí v štádiu tesne pred liahnutím alebo na začiatku liahnutia z vajíčok. Najvyššia účinnosť je pri teplotách aspoň 10 stupňov.
Z povolených prípravkov sa používa OLEOEKALUX a OLEOEKOL, ktoré sú najúčinnejšie od pučania do objavenia sa kvetového púčika. Ak ošetrujeme po oteplení nad 16 stupňov aspoň v jednom dni, ošetrenie je účinné aj proti dospelcom kvetovky jabloňovej. Vhodné je použiť väčšie množstvo postrekovej tekutiny, čím sa dosiahne vyššia účinnosť postreku. Predjarný postrek sa neopakuje.
Ing. STANISLAV BAROK, ÚKSÚP-OOR