Všetkým stromom prospeje v apríli dodatočné prihnojenie, ak sme to neurobili v predchádzajúcich mesiacoch. Staršie stromy majú väčšinu koreňových vláskov, ktoré prijímajú živiny, v blízkosti obvodu koruny. Nemá teda význam dávať živiny do blízkosti kmeňa. Plné kombinované hnojivá rozhodíme vždy pod obvodom koruny. Na každý štvorcový meter aplikujeme 80 gramov kombinovaného hnojiva, ktoré plytko zapracujeme motyčkou do pôdy.
Vrcholce výhonkov plazivých odrôd ostružín ľahko zakoreňujú. Stačí, keď sa v tomto období dostanú do kontaktu s pôdou. Silné prúty z predchádzajúceho roka ohneme k zemi a asi 20 centimetrov pod vrcholom výhonu ich upevníme kolíkom. Špičku vyviažeme ku kolíku. Miesto, kde sme prút pripichli k zemi, zakryjeme približne 10 centimetrov vysokou zmesou zeminy a udržiavame ju trvalo vlhkú.
Skorý karfiol sa vyvíja rýchlejšie, ak ho po výsadbe prikryjeme ochrannými poklopmi, alebo keď cez sadenice napneme perforovanú fóliu. V mieste, kde sa poklopy dotýkajú podkladu, prihrnieme okraj zemou, aby ich nevyvrátil vietor. Od začiatku mája môžeme poklopy použiť na ďalšie rastliny. Sadeniciam sa však lepšie darí pod fóliovým krytom. Ak zakryjete plochy perforovanou fóliou, urýchlite zber o 5 až 10 dní.
Čím skorší termín výsadby si zvolíme, tým dôležitejšie je pri pestovaní šalátu používanie pikírovanej sadby alebo sadeníc so zakoreňovačov. Ak to počasie dovolí, začneme s vysádzaním od začiatku apríla. Ak chceme mať stále čerstvý hlávkový šalát, vysadíme sadenice postupne, vždy po 14 až 18 dňoch. Úspech závisí aj od správnej voľby odrody.
Kvetinové záhony v trávniku nemajú mať tvar kopčekov, ale majú byť iba nepatrne zvýšené. Príliš vysoké záhony nemožno v lete udržiavať dostatočne vlhké, pretože voda steká dolu po stranách a rastliny v strede sa zle vyvíjajú. Najlepšie je urobiť rýľom po obvode záhona ryhu. Získanú zeminu dáme do stredu záhona a potom ju rozhrnieme motykou tak, aby vznikla iba nízka vyvýšenina.
Ak sú v živých plotoch krušpánu medzery, najlepšie je vysadiť ich nanovo. Všetky rastliny vykopeme a pôdu znova pripravíme. Pôda musí byť bohato zásobená vyzretým maštaľným hnojom alebo kompostom. Mladé rastliny krušpánu zasadíme tak hlboko, aby vyčnievali nad zemou len asi 6 až 8 centimetrov. Potom ich zrežeme na rovnakú výšku. (pav)