Na záhony vysádzame skorú zeleninu

V apríli je už vegetácia v plnom rozvoji. Je to obdobie intenzívnej práce vo všetkých častiach záhrady. Potešenie máme nielen z kvitnúcich stromov, ale aj z prvej úrody rýchlenej zeleniny. Hriadky čakajú na výsadbu, najprv však treba uprednostniť práce,

ktoré sme nestihli urobiť v marci. Na čo všetko nesmieme tento mesiac zabudnúť?

o Na prípravu záhonov pre teplomilnú zeleninu - uhorky, melóny, paradajky, papriku, fazuľu. Pred sejbou alebo vysádzaním plytko do pôdy zapracujeme priemyselné hnojivá.

o Vysiať neskoré hlúboviny na výsevné záhony alebo do studených parenísk. Priamo na záhony vysievame pór, šalát, červenú repu, reďkev, vodnicu, mangold, reďkovku, kôpor, neskorú kapustu a všetky zeleniny, ktoré mali byť vysiate už v marci. Husto vysievame osivo cibule kuchynskej na dopestovanie sadzačky, aby sa cibuľky, ktoré dorastú do rozmerov lieskovca, navzájom dotýkali a nedosahovali väčšiu veľkosť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Koncom mesiaca vysievame uhorky, v teplejších oblastiach aj melóny. Dokončujeme sejbu koreňovej zeleniny a pokračujeme v postupnej sejbe karotky.

o Ak je teplé počasie, koncom apríla treba vysiať cukrovú kukuricu. Naraz nesejeme veľa, lebo rýchlo prezrieva. Výsev môžeme kvôli predĺženiu zberu zopakovať v desaťdňových intervaloch, a to až do začiatku júna. Postupne vysievame aj fazuľku na zelené struky alebo kultivary s rôznou dĺžkou vegetácie, napríklad Jantar, Katka, Valja, Lolita.

o Do polovice mesiaca treba na záhony vysadiť skorý karfiol a skorý šalát, potom skorú kapustu, kaleráb, koncom apríla letné hlúboviny, sadence póru.

Najskôr sa sadia dobre otužené priesady. Otužujeme ich tak, že zo začiatku otvárame pareniskové okná na kratší čas a neskoršie ich nechávame otvorené aj v noci. Okná napokon celkom odstránime. Pri šaláte, ktorý zásadne nepestujeme z priameho výsevu (zvyšuje sa tým riziko vybiehania hlávok do kvetných bylí), a pri kalerábe netreba zabudnúť na plytkú výsadbu. Hlboko vysadený skorý šalát nevytvára pekné hlávky a môže vybehnúť aj do kvetu. Korienky kalerábu pritom nesmú byť skrútené. Na druhej strane karfiol a kapustu sadíme hlboko, veľmi ich však neutápajme.

SkryťVypnúť reklamu

o Starostlivo treba ošetrovať prezimované porasty zelenín. Zimný šalát prihnojíme liadkom a okopeme. Cesnaku okopávaním prevzdušňujeme pôdu. Začíname s jednotením najmä koreňovín, najprv tých, ktoré sme vysiali pred príchodom zimy. Zeleninu vysiatu v marci okopávame a vyplievame. Značkovacie rastliny po vzídení zeleniny vytrhávame.

o Vysadiť predklíčené zemiaky.

o Zberať úrodu prezimovanej zeleniny (špenátu, póru, zimného šalátu, rebarbory, cibule sadzačky). Z pareniska, fóliovníka a skleníčkov zberáme prvú úrodu. Uvoľnené plochy opäť vysádzame.

o Na signalizáciu nielen škodcov, ale aj niektorých chorôb treba do fóliovníka vysadiť niekoľko priesad šalátu (týždeň-dva pred vlastnou výsadbou). Pôda sa vo fóliovníkoch zahrieva skôr, čo zároveň urýchľuje aj objavenie sa škodcov a ich lariev (najmä pôdnych ako medvedíky, húsenice, pandravy, drôtovce). Na teplejšie miesta sa dokonca sťahujú z okolitého prostredia, preto ich najskôr nájdeme v okrajových častiach fólie. Kvôli značnej škodlivosti je sledovanie ich výskytu dôležitou podmienkou včasného a účinného zákroku. Keďže šalát je citlivý na hrdze a sivú pleseň, pestovateľ môže prítomnosť týchto hubových chorôb včas zistiť. Podobne je to aj v prípade medvedíkov a slimákov.

SkryťVypnúť reklamu

o Na sejbu neskorej kapusty na zimné uskladnenie.

o Na ochranu proti mínerke pórovej. U nás sa objavila asi pred desiatimi rokmi na póre a cibuli, dovtedy sme tohto škodcu nepoznali. Dokáže zničiť celý porast. Zatiaľ sa v apríli proti prvej generácii uplatňovala väčšinou ochrana postrekom Metationom E 50 (0,2 %). Postrek asi po dvoch týždňoch zopakujeme.

o Na ochranu proti možným chorobám a škodcom.

Ing. ŠTEFAN TÓTH

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 592
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 316
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 715
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 127
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 343
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 898
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 873
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 381
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu