BRATISLAVA - Vstup do Európskej únie by mohol priniesť aj zvýšený pohyb pacientov za liekmi. Pri výbere lieku na recept v zahraničí však pacient musí najprv zaplatiť plnú sumu a až potom žiadať preplatenie od svojej zdravotnej poisťovne.
Vybrať liek na slovenský recept už dnes nebýva problém v Českej republike. "Väčšina českých lekární nerobí pacientom zo Slovenska problémy. Pacient zaplatí plnú cenu lieku, dostane potvrdenku a je na ňom, ako si vybaví úhradu vo svojej poisťovni. Predpokladám, že ani po vstupe do únie to nebude inak," povedal pre SME Jan Horáček, hovorca Českej lekárnickej komory. "Po 1. máji sa uvažuje o preplácaní akútnej starostlivosti pre všetkých občanov únie v ktoromkoľvek štáte, ale v takom prípade bude mať aj slovenský pacient recept od českého lekára."
Horáček preto nepredpokladá, že by nastal nejaký zvýšený pohyb pacientov z jednej krajiny do druhej za liekmi, ktoré sú inde s menším doplatkom.
Aj v slovenských lekárňach sa začnú zrejme častejšie objavovať zahraničné recepty. "Riešime to s ministerstvom zdravotníctva. Dohodli sme sa, že prostredníctvom našich medzinárodných kontaktov zabezpečíme vzory receptov jednotlivých členských krajín únie a znaky, podľa ktorých sa určuje pravosť receptu. Ministerstvo to potom vydá ako metodický pokyn pre lekárne," hovorí Štefan Krchňák, člen prezídia Slovenskej lekárnickej komory.
Českí lekárnici sú už na zahraničné recepty zvyknutí. Lieková turistika na česko-nemeckých hraniciach čulo funguje už niekoľko rokov a v poslednom čase sa podľa Horáčka objavila aj na hraniciach s Poľskom. Cudzinci chodia do prihraničných oblastí nakupovať najmä voľnopredajné lieky známych výrobcov, ktoré sú u nich oveľa drahšie. Vyberajú sa však aj lieky na recept - niektoré lieky, aj keď ich v Česku zaplatia v plnej výške, ich vyjdú menej ako doma doplatok plus poplatok za recept. Podobnú skúsenosť majú na Slovensku najmä bratislavské lekárne, kde si po lieky chodia Rakúšania.
"Neexistuje síce presný právny predpis, ale prax je taká, že ak recept spĺňa isté náležitosti, akceptuje sa. Zostáva v lekárni, lekárnik je tak krytý, že lieky na predpis vydal naozaj na základe receptu," hovorí Horáček.
Vstup do únie v niektorých prípadoch prístup k liekom zjednoduší. Lekári budú môcť predpisovať lieky registrované v ktoromkoľvek štáte únie. "Doteraz to fungovalo tak, že ak lekár chcel predpísať pacientovi nejaký nový liek, ktorý sa k nám nedovážal, musel žiadať o takzvaný interný dovoz, s čím bola kopa papierovania. Toto teraz odpadne. Pacient si však naďalej bude musieť s poisťovňou vybaviť úhradu," hovorí Krchňák.
V internetových lekárňach sú lieky lacnejšie
Kým u nás sa len začína debata o tom, či sa môžu lieky predávať v supermarketoch, v Amerike už funguje obchod s liekmi cez internet. Internetové obchody veľakrát ponúkajú lieky lacnejšie ako "kamenné lekárne".
Pokusy predávať lieky cez internet sa už objavujú aj v Európe. "V Holandsku, tesne za hranicou s Nemeckom, vznikol sklad liekov a internetový obchod, kde predávali lieky lacnejšie ako v nemeckých lekárňach. Nemecký zväz lekárnických komôr dal prevádzkovateľa na medzinárodný súd v Haagu, ktorý rozhodol, že obchodovať s liekmi cez internet sa môže, ale prevádzkovateľ musí spĺňať prísne kritériá," hovorí Štefan Krchňák zo Slovenskej lekárnickej komory.
Prevádzkovateľ musí dodržať všetky predpisy ako normálna lekáreň - obchod musí byť riadený z normálnej lekárne, ktorá spĺňa všetky predpisy, počas prepravy musí byť zabezpečené, že liek nebude vystavený teplotným výkyvom, nesmú sa ponúkať nijaké zľavy a doručovateľ lieku musí mať lekárnické vzdelanie. Súd tiež zakázal poskytovať zľavy. V Nemecku splnilo tieto podmienky päť lekární a systém funguje aj v Škandinávii, kde sa využíva najmä v odľahlých oblastiach vzdialených od normálnej lekárne.
Slovenských lekárnikov zatiaľ konkurencia internetových predajcov liekov neznepokojuje. "Najviac užívajú lieky starí ľudia, ktorí nepracujú s internetom, mladí, ktorí ho používajú, sú zdraví. Na pretras to príde, keď táto generácia začne starnúť," hovorí Krchňák. (mar)