Paríž 9. apríla (TASR) - Francúzsky prezident Jacques Chirac vyčká na správu Európskej komisie, ktorá má EÚ odporučiť, respektíve neodporučiť otvorenie oficiálnych prístupových rokovaní s Tureckom, informovala dnes jeho hovorkyňa.
Zároveň dodala, že jeho pozícia k tejto otázke sa nezmenila po tom, čo 26. marca v Bruseli vyhlásil, že členské štáty EÚ by mali rozhodnúť o prípadnom začiatku rokovaní s Tureckom až na základe správy exekutívy EK.
"Je nespochybniteľné, že Turecko sa usiluje pokročiť v oblastiach, ako je upevňovanie demokracie, ochrana ľudských práv, či rozvoj trhovej ekonomiky. Otázkou je, či sa toto úsilie stalo súčasťou každodenného života, alebo či sa ešte len stane. Takže nemôžem dopredu hodnotiť obsah alebo závery správy komisie," vyhlásil vtedy najvyšší predstaviteľ Francúzska.
Prezidentov vládnuci pravicový Zväz za ľudové hnutie (UMP) sa tento týždeň vyslovil proti začatiu vstupných rokovaní EÚ s Ankarou v plánovanom termíne koncom tohto roka. Negatívny postoj k integrácii Ankary je tiež jedným z bodov kampane UMP do júnových volieb do Európskeho parlamentu.
Predseda strany a bývalý francúzsky premiér Alain Juppé v tejto súvislosti uviedol, že Turecku je potrebné navrhnúť privilegované partnerstvo.
Proti vstupu Turecka do EÚ sa v stredu vyslovil aj francúzsky minister zahraničných vecí Michel Barnier. Pred členmi zákonodarného zboru v Paríži zdôraznil, že Ankara zatiaľ nespĺňa podmienky potrebné na začlenenie sa do únie.
Barnier však dodal, že termín prístupových rokovaní Turecka s EÚ plne závisia od správy Európskej komisie, ktorá by mala byť vypracovaná do konca tohto roka.