Príslušníci americkej námornej pechoty hliadkujú pri železničnej trati na okraji irackého mesta Fallúdža. FOTO - TASR/AP
BAGDAD - Hlavné boje v Iraku sa podľa prezidenta Busha skončili pred trinástimi mesiacmi. Dnes sa zdá, že Irak ešte len čakajú. Podľa odborníkov sa Američania musia pripraviť na mestské boje. Naznačujú, že im hrozí, čo Rusom v čečenskom Groznom.
Odpor Iračanov voči Američanom je taký silný, že spája dávnych nepriateľov. V bagdadskej štvrti Azamíja bojovali proti Američanom spolu šíiti a sunniti. Agentúry hlásia, že v sunnitskom meste Ramádí je na každom múre vylepený portrét vodcu šíitskej rebélie Sadra.
Analytici hovoria, že dva fronty, na ktorých bojovali Američania, sa spájajú a naberajú na sile. Talianska spravodajská služba upozorňuje, že na zajtra - výročie zvrhnutia Saddáma Husajna - by obe skupiny mohli pripraviť simultánne teroristické útoky.
Včera sa prvýkrát ozval aj doteraz pokojný kurdský sever: strieľali tam na seba Američania a neznámi ozbrojenci. Pozorovatelia si myslia, že v okolí Kirkúku sa znovu prebúdza teroristická skupina Ansar al-Islam, ktorá je napojená na al-Káidu.
Najvážnejšia však včera bola zrejme situácia v sunnitskej Fallúdži. Už od pondelka v uzavretom meste bojujú Američania a členovia hnutia odporu. K 60 Iračanom, ktorí zomreli v utorok, sa pridalo ďalších najmenej 36. Zomreli v troskách mešity, ktorú zasiahli tri americké rakety. Armáda tvrdí, že v mešite sa skrývali militanti. Svedkovia hovoria o civilistoch, ktorí sa zberali na popoludňajšie modlitby. Fallúdža už začína vykazovať známky nedostatku: ľuďom chýba voda aj elektrina.
Sunnitský trojuholník priniesol smrť aj Američanom: pri meste Ramádí zahynulo v utorok v noci 12 vojakov námornej pechoty.
Napriek neprehľadnej situácii a výrazným stratám Američania a ich spojenci nehodlajú ustúpiť. Prezident Bush sa pred odchodom na veľkonočné prázdniny stretol s generalitou. Tá sa stále tvári, že má Irak pod kontrolou. Za prioritu včera Američania označili zničenie takzvanej Mehdiho armády alebo šíitskych milícií: pár hodín po tom vraj poľskí vojaci zabili poradcu Muktada Sadra. Ak je to pravda, odniesť by si to mohli americkí zajatci, ktorých údajne majú Sadrovi ľudia. Šíiti už ovládajú mestá Kufa a Kút: z toho sa stiahli ukrajinskí vojaci.
V Iraku sa špekuluje, že Sadrovu rebéliu financuje iránsky režim. V šíitskych mestách sú vraj jeho agenti. Nebolo by to nič nové - o tom, že na juhu Iraku hrá Teherán svoje hry, sa hovorí už od začiatku spojeneckého útoku proti Saddámovi.
Autor: mik, čtk