Fronc: Fakulty porušujú zákon

BRATISLAVA - Právnické fakulty Trnavskej univerzity a Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici pri poskytovaní externého štúdia niekoľkonásobne porušili zákon. Musia veci napraviť a potrestať zamestnancov, ktorí tento stav spôsobili. Odhalila to kontrol

BRATISLAVA - Právnické fakulty Trnavskej univerzity a Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici pri poskytovaní externého štúdia niekoľkonásobne porušili zákon. Musia veci napraviť a potrestať zamestnancov, ktorí tento stav spôsobili. Odhalila to kontrola, ktorú do škôl poslalo ministerstvo po podozreniach externých študentov, že niektoré vysoké školy od nich vyberajú poplatky nezákonne.

Kontrola bola aj na Univerzite Komenského, ale ešte nie je uzavretá, keďže jej rektor František Gahér sa k nej nechce písomne vyjadriť, hoci podľa zákona to má urobiť. "Oprávnenie pán rektor doteraz nevyužil, napriek trom výzvam," povedal minister školstva Martin Fronc. Upozornil tiež, že škola musí s kontrolórmi spolupracovať. Výsledky kontroly nekomentoval.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Na otázku, či rektor banskobystrickej univerzity Milan Murgaš klamal, keď oznámil, že kontrola nezistila nezákonný výber poplatkov, tiež neodpovedal. "To nie je otázka pre mňa."

V správe o výsledkoch kontroly sa píše: "Na základe štyroch zmlúv, ktoré Právnická fakulta predložila, bolo zistené, že Inštitút vzdelávania poskytol na jej účet 1 040 000 korún a dar v hodnote 310 968 korún. Právnická fakulta, respektíve UMB, teda priamo od študentov vysokoškolské poplatky nevyberala, ale dostala vyššie uvedenú sumu priamo na svoj účet. Zároveň je nepochybné, že tieto prostriedky pochádzajú od študentov externého vysokoškolského štúdia."

Murgaš je celý týždeň v zahraničí. Jeho hovorca Ivan Bača pre denník SME povedal: "Rektor trvá na tom, čo povedal. Pôvodná kauza totiž vznikla z toho, že minister obvinil univerzitu z vyberania peňazí. A ona ich nevyberá."

SkryťVypnúť reklamu

Peniaze však vyberá inštitút a univerzite ich potom posiela. "Tak potom sa treba opýtať toho, kto dal inštitútu oprávnenie, aby takéto činnosti konal, a to nie je Univerzita Mateja Bela," povedal Bača. Odkázal SME na dekana fakulty, toho sa nám však zastihnúť nepodarilo.

"Problém, ktorý odhalila kontrola, je podstatne širší ako len vyberanie poplatkov," hovorí Fronc. Do budúcna plánuje ďalšie kontroly na vysokých školách. Na otázku SME, či sa neobáva, že vysoké školy splnia svoje hrozby a neotvoria externé štúdium, odpovedal: "To hovorili aj vlani, neobávam sa. Napriek tomu je prijatý počet externistov historicky najvyšší."

Čo zistila kontrola

Právnická fakulta Trnavskej univerzity

Študenti externého štúdia platili cez Spolok Facultas Nova 33 000 korún za rok. 78 študentov zaplatilo spolu 3 120 000 korún. Za ne mali 4 sústredenia po dva dni - celkom 128 vyučovacích hodín. Za jednu tak zaplatili 312 korún.

SkryťVypnúť reklamu

V čom fakulta porušila zákon

  • So spolkom uzatvorila zmluvu o podpore rozvoja právneho vzdelania. Delegovala na spolok to, čo mala robiť sama.
  • V zmluve sa uvádza, že spolok "oboznamuje študentov s organizáciou a podmienkami diaľkového štúdia", na čo má oprávnenie iba vysoká škola.
  • Podľa zmluvy mala určovať ďalšie podmienky na prijatie na štúdium v spolupráci so spolkom, na čo však spolok nemá právo.
  • V zmluve sa píše, že "študent diaľkového štúdia uzavrie so spolkom na princípe dobrovoľnosti zmluvu, ktorej cieľom bude úhrada nákladov za organizačno-technické zabezpečenie štúdia, ako aj finančná podpora ďalšieho rozvoja fakulty". Podľa kontroly môže ísť o obchádzanie zákona, keďže vysoká škola nesmie prijatie na štúdium podmieniť žiadnym finančným plnením.
  • V liste Spolku Facultas Nova je určené, že študent poskytne spolku ročný príspevok 40 000 korún, čo je v príkrom rozpore s princípom darovania či sponzorstva. Dekanov aj študentov upozorňuje, aby zaplatili alikvotnú časť nákladov na štúdium pri zápise - dar teda nie je dobrovoľný.
  • Prestup študentov z diaľkového na inú formu štúdia podľa listu nie je možný - to je však v rozpore s ústavou.

Právnická fakulta Univerzity Mateja Bela

SkryťVypnúť reklamu

Za externé štúdium študenti platili 33 000 korún, a to Akadémii vzdelávania v Bratislave a Inštitútu vzdelávania odborov v Sládkovičove. Za štúdium vlani zaplatilo 167 študentov 5 540 000 korún. Študenti za poplatok mali 3 sústredenia po tri dni čiže asi 144 vyučovacích hodín.

V čom fakulta porušila zákon

  • V zmluve sa zaviazala, že zabezpečí učiteľov, čo však neurobila, keďže ich na prednášky nevysielala, ani ich neodmeňovala a podobne. Za splnenie povinností im platili vzdelávacie organizácie.
  • V zmluve sa píše, že študent počas štúdia nemôže prestúpiť na inú formu štúdia či iný odbor, čo je porušením ústavy.
  • Fakulta mala zodpovedať za odborné vedenie štúdia, čo však nemohla, keďže učiteľov na štúdium nevysielala.
  • Právnická fakulta prijala od Inštitútu vzdelávania 1 040 000 korún a dar 310 968 korún. Hoci od študentov peniaze nevyberala, na účet ich dostala.
  • Študenti dostali listom informáciu, že zápis bude v Inštitúte vzdelávania, čo bolo v rozpore so zákonom, keďže ho organizuje vysoká škola.
  • V druhej časti listu sa od študentov žiada, aby obratom zaslali späť podpísanú zmluvu o zabezpečení a zariadení štúdia v odbore právo, a potom dostanú faktúru na úhradu záväzkov vyplývajúcich zo zmluvy. Došlo k porušeniu zákona, keďže prijatie na štúdium sa nemôže podmieňovať finančným darom. (krátené)

(sr)

SkryťVypnúť reklamu


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 367
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 958
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 691
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 137
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 052
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 1 985
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 668
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 630
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu