BRATISLAVA - Na bratislavskom hipodróme v Starom háji sa v nedeľu o 14.00 h začne tohtoročná dostihová sezóna, ktorá sa bude niesť v znamení dvoch významných výročí - pred 190 rokmi sa na Záhorí v Kopčanoch začalo s chovom anglických plnokrvníkov a v Mojmírovciach sa 22. mája 1814 konali prvé dostihy na území Slovenska.
Počas sezóny sa na slovenských hipodrómoch uskutoční 26 mítingov (17 v Bratislave, 4 v Topoľčiankach, 2 v Novom Tekove a po jednom v Šuranoch, Senici a Rajeckých Tepliciach), na ktorých sa pobeží 228 dostihov (142 rovinových, 8 steeplechase, 9 cez prútené prekážky a 59 klusáckych). Majitelia víťazných a umiestnených koní si rozdelia sumu 21,11 milióna Sk a 1,9 milióna Sk vyčlenených na majiteľské a chovateľské prémie. Tri najvýznamnejšie výkonnostné skúšky majú štatút Graded a dvanásť je Listed, takže patria medzi najprestížnejšie v stredoeurópskom regióne a očakáva sa na nich účasť najkvalitnejších domácich a zahraničných plnokrvníkov. Na päť klasických dostihov prihlásili slovenské a zahraničné stajne z Česka, Maďarska, Nemecka, Poľska, Rakúska a Srbska a Čiernej Hory 212 koní, čo je najviac v histórii ich konania od roku 1993.
Medzi najpríťažlivejšie turfové podujatia bude patriť medzinárodný míting Turf gala (6. júna), 12. Slovenské derby (18. júla) a majstrovstvá Európy amazoniek (29. augusta). Hviezdnych svetových džokejov, ktorí v Starom háji štartovali na derby (Piggott, Reid, Asmussen, Roberts, Pat Eddery, Kinane, Boeuf, Mossé, Peslier, Dettori a Fallon), by mal 18. júla rozšíriť americký superdžokej Gary Stevens, ktorý už od riaditeľa starohájskeho hipodrómu Mariána Šurdu dostal pozvánku.
"Potešila nás skutočnosť, že pred sezónou sa dalo zaregistrovať 90 slovenských stajní, v ktorých pripravujú viac ako tristo dostihových koní. V tomto roku sa zdá dobrá kvalita trojročiakov, z ktorých 28 je prihlásených aj na klasické dostihy," konštatoval Marián Šurda.
O stúpajúcej úrovni slovenského turfu hovoril aj viacnásobný slovenský trénerský šampión Samuel Sokol. Jeho kvalita sa zvýšila zásluhou nákupov koní v zahraničí, a to najmä v Nemecku a Poľsku, ale aj možností ich konfrontácie so zahraničnými súpermi.
"Významné starohájske dostihy sú doslova nabité špičkovými plnokrvníkmi zo stredoeurópskeho regiónu, takže každé víťazstvo a umiestnenie niektorého zverenca slovenského trénera má veľmi vysokú hodnotu," povedal Samuel Sokol.
Po roku 1989 absolvovali viacerí naši jazdci pracovné stáže v Anglicku, Nemecku, Rakúsku, Taliansku, Švajčiarsku, čo sa už prejavilo na ich jazdeckom umení. Jozef Bojko, Roman Mališka, Jaroslav Línek, Zdenko Šmida, Martin Cagáň, Katarína Barboríková či Jaroslav Brečka patria k uznávaným jazdcom dostihových koní a ich služby radi využívajú už aj zahraniční tréneri.
JURAJ GRESSNER