Olympijské problémy, prešľapy a tragédie

História novovekých hier olympiád je pretkaná množstvom nešťastných, ba neraz i tragických udalostí. Za niektoré mohli organizátori, za iné nie. Usporiadateľov prenasledovali finančné problémy, sprvoti nepochopenie myšlienky hier, potom politická rozporup

V Mníchove zvesili po tryzne za obete atentátu na izraelskú výpravu 6. septembra olympijské vlajky na pol žrde.

lnosť sveta. A čo je najhoršie i mŕtvi ľudia na uliciach. Pred hrami v Mexiku 1968 sa zdvihla vlna protestov proti vysokým nákladom na usporiadanie OH v chudobnej krajine. Demonštrácie v univerzitnom mestečku metropoly vojaci krvavo potlačili. Mníchov 1972 sa zmenil na obrovskú tragédiu, hry jediný raz na deň prerušili. Palestínski fundamentalisti zaútočili na izraelskú výpravu priamo v olympijskej dedine. V Atlante 1996 nastražil šialenec v Olympijskom parku bombovú nálož. Obeťami atentátu bez motívu boli dvaja ľudia, 110 osôb utrpelo zranenia. ATÉNY 1896 - finančné starosti usporiadateľov vyriešil až v poslednej chvíli štedrou dotáciou najbohatší Grék vtedajšieho sveta, alexandrijský bankár Averof.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

PARÍŽ 1900 A SAINT LOUIS 1904 - hry boli úplne v tieni svetových výstav v rozťahanom takmer polročnom programe. Od oboch podujatí sa duša obnovenia antickej tradície, francúzsky barón Pierre de Coubertin dištancoval.

LONDÝN 1908 - Rím sa vzdal pre zlú hospodársku situáciu v krajine znásobenú explóziou sopky Vezuv práva usporiadať hry. "Náhradník" Londýn úlohu zvládol.

ŠTOKHOLM 1912 - Hry sa stali príkladom organizátorských schopností na dlhé roky. Atmosféru poznamenal nacionalizmus pred schyľujúcou sa 1. svetovou vojnou. Rakúsko-uhorská monarchia si vymohla, že česká výprava vystupovala pod hlavičkou Autriche-Tchéque, v prípade víťazstva mala viať popri cisárskej vlajke i malá česká. Medzinárodný olympijský výbor postupoval rovnako v prípade Fínska patriaceho vtedy Rusku. Nad štadiónom deväťkrát zaviala zástava cárskeho Ruska, vždy zásluhou Fína.

SkryťVypnúť reklamu

ANTVERPY 1920 - Výborné hry, ale organizátori nepozvali športovcov Nemecka, Rakúska, Maďarska, Bulharska, Turecka, teda porazených krajín v 1. svetovej vojne. Do tejto kategórie zaradili organizátori i sovietske Rusko. Takýto postoj je proti princípom olympijskej charty.

PARÍŽ 1924 - Problémy s výstavbou hlavného štadióna. Parížske štvrte sa škriepili, kde má stáť. Organizačný výbor takmer rok nič nerobil.

AMSTERDAM 1928 - Holandské cirkevné kruhy vystúpili proti "pohanskému" charakteru olympijských hier, čo skomplikovalo rokovania organizátorov o poskytnutí štátneho úveru. Napokon všetko vyriešili verejné zbierky.

LOS ANGELES 1932 - Podľa všeobecnej mienky - veľkolepá olympiáda.

BERLÍN 1936 - Hry boli pod úplným vplyvom nacistickej propagandy a v znamení represálií proti "nepohodlným" osobám.

SkryťVypnúť reklamu

LONDÝN 1948 - Iba drobné organizátorské chybičky. Napríklad veľké vzdialenosti medzi športoviskami a absencia spoločného ubytovania olympionikov. Nemecko a Japonsko usporiadatelia nepozvali.

HELSINKI 1952 - Organizačne bezchybné podujatie, dlhé roky považované za vzor. Roky studenej vojny pripomenuli športovci krajín východného bloku, ktorí odmietli bývať v spoločnej olympijskej dedine Käpylä s obyvateľmi krajín "prehnitého kapitalizmu" a odsťahovali sa do študentských domovov.

MELBOURNE 1956 - Olympiáda v tieni invázie a následnej okupácie Maďarska Sovietskym zväzom. Semifinálový vodnopólový zápas medzi týmito krajinami sa skončil masovou bitkou, ktorá nemala obdobu.

RÍM 1960 - Hry bez problémov.

TOKIO 1964 - Na scéne je opäť politika. "Výstavba" Berlínskeho múra 13. augusta 1961 prerušila na čas zjednocovacie snahy nemeckých športovcov. V Tokiu napokon štartovali pod spoločnou vlajkou, v kapitalistickej krajine odmietla štartovať Severná Kórea a Indonézia.

SkryťVypnúť reklamu

CIUDAD DE MÉXICO 1968 - Spomínaná streľba do demonštrantov pred hrami. Počas nich prejavy radikálneho černošského hnutia Black Power.

MNÍCHOV 1972 - Najtragickejšia olympiáda s mŕtvymi izraelskými športovcami po teroristickom útoku palestínskych radikálov. Pri nevydarenom policajnom zákroku prišlo o život 11 izraelských športovcov, päť teroristov a jeden policajt. Nad zrejme najkrajším olympijským areálom sveta stiahli vlajky na pol žrde.

MONTREAL 1976 - Množstvo štrajkov, tuhá zima a nedostatok financií znemožnili dostavať športoviská podľa pôvodných predstáv. Hry poznačil prvý vážny bojkot. Dvadsaťdva štátov odmietlo účasť, lebo MOV nevyvodil sankcie proti Novému Zélandu. Rugbisti tejto krajiny hrali v Južnej Afrike, ktorú z MOV vylúčili pre vládnu politiku apartheidu.

SkryťVypnúť reklamu

MOSKVA 1980 - Najväčší bojkot v histórii hier. Príčinou bola sovietska vojenská intervencia do Afganistanu v decembri 1979. Účasť odriekli reprezentácie 30 krajín, 33 vôbec neodpovedalo na pozvanie Moskvy.

LOS ANGELES 1988 - Bojkotový revanš krajín východného bloku (okrem Juhoslávie, Rumunska a Číny) vraj pre obavy o bezpečnosť výprav. Prvé hry výhradne v súkromných rukách, čo viedlo k neúnosnej komercionalizácii.

SOUL 1988 - Demonštranti spojili nespokojnosť s veľkými finančnými nákladmi na OH s protestmi proti vláde vojenskej diktatúry. Hry pripravili Juhokórejčania výborne.

BARCELONA 1992 - Vojna v Juhoslávii zapríčinila, že športovci tejto krajiny mohli štartovať len ako takzvaní nezávislí športovci. Bosna a Hercegovina, Slovinsko, Chorvátsko vyslali samostatné výpravy.

SkryťVypnúť reklamu

ATLANTA 1996 - komercia úplne potlačila myšlienku.

SYDNEY 2000 - Skvelé hry. Predchádzala im korupčná aféra v medzinárodnom olympijskom hnutí. Hovorilo sa predovšetkým o úplatkárstve organizátormi ZOH 2002 v Salt Lake City, ani Sydney však nebolo čisté.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 556
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 264
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 707
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 045
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 189
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 933
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 833
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 423
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu