Paksas nezvládol odchod z funkcie a musel ísť do nemocnince. Už tam však oznámil, že bude kandidovať znovu. FOTO - REUTERS
Exprezident Litvy Rolandas Paksas zrejme nevydržal nervové vypätie spojené s odvolaním z najvyššej funkcie a musel ísť do nemocnice. Na reanimačnom kardiologickom oddelení jednej z vilniuských nemocníc skončil po rozlúčkovej slávnosti so svojimi spolupracovníkmi v utorok večer.
Nové prezidentské voľby by sa mali uskutočniť do dvoch mesiacov. Ústredná volebná komisia navrhuje 13. jún a chce tak hlasovanie spojiť s voľbami do Európskeho parlamentu.
Nový prezident
Niekoľko hodín po odvolaní štyridsaťsedemročný Paksas vyhlásil, že sa o funkciu bude uchádzať znovu. Podporila ho aj časť proprezidentskej Liberálno-demokratickej strany.
Predpokladá sa, že ďalšími kandidátmi budú bývalý prezident Valdas Adamkus, premiér Algirdas Brazauskus a Arturas Paulauskas, ktorého teraz poverili dočasným výkonom funkcie hlavy štátu. Musel sa hneď vzdať postu predsedu sejmu a pozastavil svoju činnosť v Sociálno-liberálnej strane.
Parlament Litvy uznal Paksasa vinným v troch bodoch: udelenie litovského občianstva ruskému podnikateľovi a sponzorovi jeho volebnej kampane Jurijovi Borisovi, porušenie pravidiel ochrany štátneho tajomstva a zneužitie služobných právomocí pri zasahovaní do privatizácie.
Paksas tvrdí: "Je to vendeta za moju snahu bojovať s korupciou."
V dôsledku škandálu stratil mnoho priaznivcov, starší ľudia ho však stále podporujú. Najradikálnejšie je proti exprezidentovi naladená litovská mládež. Sám exprezident sa háji tým, že jeho predchodcovia udelili mimoriadne litovské občianstvo 847 osobám, že pôvodné obvinenie - spolupráca s ruskými tajnými službami a mafiou - bola vyvrátená.
Rozlúčka so sovietskymi časmi
Verejná mienka však chápe "súd s Paksasom" ako rozlúčenie sa so sovietskou minulosťou a snahu krajiny zaradiť sa definitívne späť do európskeho spoločenstva. Litva sa má 1. mája stať členom Európskej únie.
Po Paksasovom odvolaní sa očakáva ďalšie zhoršenie vzťahov s Moskvou. Tie sa skomplikovali po minulotýždňovom vstupe pobaltských štátov do NATO. Podľa profesora Ruskej akadémie vied Emilija Pejna je síce Litva najmenej rusofóbna krajina v Pobaltí, ale i tu je rozšírený názor, že "všetka kriminalita prichádza z Ruska". Preto Paksasovo spojenie s ruským biznismenom vnímajú Litovci tak citlivo. Vedenie krajiny si uvedomuje, že aféra diskredituje Litvu v zahraničí. Preto premiér Brazauskas vyzval všetky politické sily, aby sa pokúsili zhodnúť na jednotnom kandidátovi na najvyššej úrovni. Už teraz sa však vzťahy medzi možnými uchádzačmi komplikujú.