Severné Taliansko je tradičným miestom kancelárových dovoleniek. Neďaleko Sieny oddychuje s manželkou Doris a 13-ročnou dcérou Klarou a užíva si slnka, dobrého vína a špagiet. Na zahodenie nie je asi ani to, že v toskánskych kopcoch nemá telefón ani fax.
Jedinú výnimku v dovolenkovej tradícii urobil vlani, keď sa dostal do sporu s talianskym premiérom Silviom Berlusconim. Vtedy zostal doma. Teraz je opäť v Taliansku a naberá sily na návrat domov.
Jeho kariéra je príbehom, s ktorým sa stotožňuje veľká časť povojnovej generácie v Nemecku. Gerhard Schröder bol chlapcom z chudobných pomerov, nikdy nepoznal svojho otca, ktorý zahynul na fronte v Rumunsku, a iba vlastnou vôľou a cieľavedomosťou sa vypracoval až na kancelára.
Mal preto logicky veľmi blízko k princípu sociálnej spravodlivosti a sociálnej demokracii. Tá dnes výrazne stráca. Ničia ju reformy, ktoré ľavičiar Schröder jednoducho musel naštartovať. Ekonomika totiž stagnuje a Nemecko rovnako ako on starne.
Z obhajcu nemeckého sociálneho štátu sa napokon stal jeho prvý výrazný demontátor. Schröderov sen o kancelárovi sa práve z tohto dôvodu asi končí. Nasvedčuje tomu aj jeho tohtoročný odchod z funkcie straníckeho predsedu. Nutné sociálne škrty volajú totiž po jeho politickej obeti.
"Nielenže starne, on ešte k tomu stráca aj záujem o túto robotu a hlavne stratil podporu strany," povedal agentúre Reuters politológ z univerzity v Bonne Gerd Langguth. "Nie sú to veľmi šťastné narodeniny."
JAROSLAV ROZSÍVAL