Dnes sa pred komisiu o 11. septembri postaví Condoleezza Riceová. FOTO - REUTERS
Všetci sa zhodujú, že je to jeden z najväčších ústupkov administratívy za celé volebné obdobie. Doteraz totiž opakovala, že poradkyňa pre národnú bezpečnosť sa zodpovedá len prezidentovi a kongresová komisia nemá právo zisťovať, čo mu šepkala do ucha. A hlavne, že jej výpoveď by mohla ohroziť národnú bezpečnosť. Minulý týždeň otočila.
Podľa týždenníka Newsweek zohrala významnú úlohu aj fotografia, ktorú odfaxoval do Bieleho domu výkonný riaditeľ komisie a historik Philip Zelikow. Na obrázku z New York Times je šéf kancelárie prezidentov Franklina Roosevelta a Harryho Trumana William Leahy, ako svedčí pred kongresovou komisiou skúmajúcou okolnosti Pearl Harboru.
Biely dom už nemohol vydržať tlak komisie, opozície, ale aj verejnosti. V žiadnom prípade to však nie je kapitulácia: včera Biely dom oznámil, že komisii neukáže prejav, ktorý mala Riceová predniesť práve 11. septembra. Podľa denníka The Washington Post v ňom zdôrazňovala protiraketovú obranu, a nie hrozbu teroru.
Z vyšetrovania komisie sa stal jeden z najväčších problémov Bushovej vlády. Už i tak dostatočne háklivú tému ešte viac prisolil bývalý protiteroristický expert Richard Clarke, ktorý súčasne s vystúpením pred komisiou vydal aj celú knihu. Popisuje v nej, ako nový prezident Bush a jeho poradkyňa Riceová podceňovali hrozbu terorizmu a upriamovali svoju pozornosť na Irak.
Riceovú dnes čakajú otázky typu: Venovali ste teroristom pred 11. septembrom dostatočnú pozornosť? Urobili ste všetko, čo sa dalo? Prečo ste nepočúvali varovania, ktoré prichádzali od ľudí z odchádzajúcej Clintonovej administratívy? A podobne.
Riceová musí komisiu, ale hlavne Ameriku presvedčiť, že hrozbu teroru nepodcenila. Že spravila všetko, aby minimalizovala riziko. Podľa médií bojuje o vlastnú reputáciu, ale aj o šancu pre prezidenta Busha na znovuzvolenie.
Časť expertov upozorňuje, že dnes je ľahké hovoriť o tom, čo sa malo spraviť. Najlepšie to vystihol komentátor denníka The New York Times Thomas Friedmann, ktorý napísal, že 11. september nie je zlyhaním administratívy či tajných služieb, ale zlyhaním predstavivosti. V Bielom dome sa jednoducho nenašiel nikto, kto by si dokázal predstaviť hrôzy, ktorých sú teroristi schopní. A to nevyrieši žiadna komisia.
V každom prípade bude dnešné pokračovanie veľkého divadla pred komisiou zaujímavé. A to práve vďaka tomu, že sa podarilo Riceovú dotlačiť do vystúpenia pred verejnosťou a pod prísahou. V priebehu dva a pol hodiny by sa svet od nej mohol dozvedieť viac o tom, ako funguje a rozmýšľa Biely dom.
MATÚŠ KOSTOLNÝ