Dnes je to presne desať rokov, čo v africkej Rwande vypukol najstrašnejší ozbrojený konflikt od druhej svetovej vojny. Pri násilných nepokojoch, ktoré niesli všetky znaky genocídy, zahynulo asi 800-tisíc ľudí. Väčšinu pritom ubili palicami, mačetami či jednoducho zastrelili.
Etnický spor vypukol medzi väčšinovými Hutuami a menšinovými Tutsiami. Dvoma národnostnými skupinami, ktorých vzájomné spory sa ťahajú už od 14. storočia. Zatiaľ poslednú vojnu rozpútalo zostrelenie lietadla, v ktorom spoločne cestovali rwandský a burundský prezident.
Na druhý deň vypukli nepokoje pod vedením extrémistických Hutuov, ktorí podporovali zabitého prezidenta. Z útoku obvinili Tutsiov a prevzali v krajine moc. Masakrám padli za obeť aj umiernení Hutuovia. Susedia vraždili susedov, vojaci strieľali ženy a deti, mŕtvolami boli posiate mestá i dediny. Bezhlavé vraždenie nadobudlo podobu masovej hystérie.
Skončilo sa to až po víťazstve povstaleckých jednotiek, vedených Paulom Kagamem. Jeho Vlastenecký front Rwandy však v susednom Kongu vyvraždil ďaľších približne dvesto tisíc ľudí.
V krajine sa ujali moci Tutsiovia. Za prezidenta vymenovali umierneného predstaviteľa Hutuov Pasteura Bizimunga. Ten v roku 2000 odstúpil na protest proti údajnému nepriateľstvu parlamentu voči Hutuom. Prezidentom sa stal Paul Kagame. Jeho vláda je autoritatívna, i keď formálne demokratická.
V roku 1995 začal konať Medzinárodný súdny tribunál OSN so sídlom v Tanzánii. Jeho sudcovia však doteraz dokázali odsúdiť za genocídu iba 20 ľudí. S ročným rozpočtom okolo 170 miliónov dolárov je to viac ako úbohý výsledok.
Rwanda na čele s prezidentom Paulom Kagamem sa dnes pomaly vracia do normálu. Etnický spor sa však len skryl pod pokrievkou pokryteckého autoritatívneho režimu. Trauma, ktorá ovládla životy miliónov ľudí, sa stala súčasťou života celej krajiny.
Krajiny, ktorá sa vo chvíľach najťažšej skúšky ocitla pred desiatimi rokmi bez akejkoľvej pomoci medzinárodného spoločenstva. Zlyhanie Bezpečnostnej rady OSN, ustráchanej z možného opakovania sa neúspechu zásahu v Somálsku, je vari tou najväčšou hanbou svetovej organizácie od jej vzniku.
Minúta ticha
NEW YORK - Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov sa rozhodlo označiť 7. apríl za Medzinárodný deň reflexie genocídy v Rwande. Generálny tajomník OSN Kofi Annan plne podporuje prosbu rwandskej vlády, aby celý svet zachoval v tento den minútu ticha, a to o dvanástej napoludnie miestneho času v každej časovej zóne. (r)
Autor: Jaroslav Rozsíval