Informácie našli vo vyradených počítačových hard-diskoch, ktoré obsahovali citlivé informácie z posledných 12 rokov činnosti ministerstva. Disky s najväčšou pravdepodobnosťou neobsahujú najdôležitejšie tajomstvá týkajúce sa bezpečnosti krajiny a spolupráce s NATO a ani mená tajných agentov sídliacich v zahraničí.
Sú tam však napríklad údaje o nákupe zbraní pre poľskú armádu, organizačný poriadok rozviedky v zahraničí a údaje o bezpečnosti poľských diplomatov v Iraku. Kódy, heslá a číslo ministrovho pasu.
Denník Gazeta Wyborcza včera napísal, že kauza by mohla mať katastrofálne následky pre poľskú diplomaciu a tajné služby.
Ešte predtým, ako týždenník Nie prišiel so svojím článkom, opýtal sa na ministerstve, ako sú zabezpečené jeho počítače. "Získali sme odpoveď, že všetko je v poriadku," povedal šéfredaktor Jerzy Urban, ktorý bol pred rokom 1989 hovorcom komunistickej vlády Wojciecha Jaruzelského.
"Význam týchto informácií bol určite veľmi veľký. Budeme sa snažiť získať tieto hard-disky naspäť. Je to škandál a neodpustiteľná nedbalosť," povedal Andrzej Barcikowski, šéf Agentúry vnútornej bezpečnosti, ktorá už začala kauzu vyšetrovať. To robí aj ministerstvo, ktoré už oznámilo, že vypočuje všetkých zamestnancov.
Z ministerstva vraj zmizlo ešte viac diskov, než má k dispozícii redakcia Nie. Disky zmizli najpravdepodobnejšie v čase výmeny počítačov. Staré jednoducho vyhodili. Nie je vylúčené, že na počítačových burzách ich predávali aj zamestnanci ministerstva.
Premiér Miller odmietol prijať demisiu svojho ministra pre vstup do Európskej únie. Toto rozhodnutie podporil aj prezident Aleksander Kwaśniewski.
Snahu Cimoszewicza prijať za kauzu politickú zodpovednosť uvítala Poľská sociálna demokracia, nová strana, ktorá sa odlúčila od vládneho Zväzu demokratickej ľavice. Cimoszewicz, bývalý premiér v rokoch 1996 - 97, je všeobecne považovaný za jej priaznivca.
Ako jeden z najlepších ministrov súčasnej vlády má takmer isté kreslo aj v novej ľavicovej vláde, ktorá by 2. mája - po vstupe do EÚ - mala nahradiť Millerov kabinet.
Autor: TOMASZ GRABIŃSKI pre SME