Do verejnoprospešných prác, ktoré organizuje Nadácia Maruška, sa zapojilo vyše tristo ľudí v hmotnej núdzi. FOTO SME - JANA BEŇOVÁ
TRNAVA - Do verejnoprospešných prác, ktoré organizuje sedemnásť aktivistov Nadácie Maruška v Trnave, sa zapojilo vyše tristo ľudí odkázaných na dávky v hmotnej núdzi. Nadácia ponúka prácu školám, nemocniciam, ústavom. "Keby to inštitúcie robili samy, mali by s tým veľa papierovačky," hovorí zakladateľka nadácie Mária Solovičová.
Nadácia sa stará o deti z detských domovov, dôchodcov, pracuje s Rómami a pomáha sociálne slabým rodinám. "K tejto aktivite ma podnietilo to, že raz som darovala peniaze a nedostali sa k adresátovi. Niektoré aktivity financujem z vlastných firiem a na ďalšie oslovujem sponzorov. Školy by napríklad potrebovali vymaľovať, ale nemajú na materiál. Ten im sponzorsky zabezpečíme," dopĺňa.
Úrad práce pomohol vybrať ľudí. Nadácia našla firmu, ktorá pre účastníkov zapojených do verejnoprospešných prác zadarmo urobila bezpečnostné a požiarne školenie. Z ponuky dlhodobo nezamestnaných z úradu práce si vybrala vedúcich skupín. "Desať rokov som sa doma starala o postihnuté dieťa a s radosťou som ponuku prijala," vysvetľuje koordinátorka, ktorá má pod palcom pol stovky ľudí.
K tímu patrí aj psychologička Zuzana Šulková: "Neriešim ich problémy, iba ich pomáham riešiť. Zaoberala som sa, povedzme, požiadavkou rómskych matiek na úpravu pracovného času, ktorý by nenarušoval ich obvyklý domáci režim. Pracujú dve hodiny. Do práce nastupujú o pol jednej popoludní." Riešila aj problém zadeľovania ľudí do skupín.
"Od nežnej revolúcie si neviem nájsť trvalé zamestnanie. Nakŕmiť sedem detí je silná motivácia, prečo som sa zapojil do aktivačného programu," hovorí Ladislav Pompák, vyučený sústružník a zvárač, jeden z tých, ktorí upratovali ulicu.
Nadácia okrem iného pripravuje databázu spoľahlivých pracovníkov nad päťdesiat rokov, ktorých chce odporúčať podnikom do trvalého pracovného pomeru. (bej)