"Mala strašný život," narieka suseda, život v obci sa zmenil. O šialenom vraždení sa bude hovoriť dlho.
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny už v decembri denník SME informovalo, že sa v januári chystá predložiť do vlády Národnú stratégiu na elimináciu domáceho násilia. V januári však do vlády predložená nebola. "Minister ju vrátil na dopracovanie a máme ešte nejaké problémové body so silovými rezortmi," povedal vtedy denníku SME Peter Húska z tlačového oddelenia ministerstva. Dnes sa uvažuje o odklade materiálu až na jeseň.
Advokátka Iveta Rajtáková však tvrdí, že problém nie je ani tak v legislatíve, ako v tom, ako sa využíva. "Súčasná legislatíva je neporovnateľne lepšia, ako bola pred dvoma rokmi. Problém je však niekde inde. V kompetentných orgánoch, vrátane orgánov činných v trestnom konaní, prevláda nechuť konať v prípadoch domáceho násilia. A tiež názory typu: teraz je každá týraná, prípadne: teraz už muž nemôže doma ani nič povedať, lebo žena hneď vykrikuje, že je týraná. Odráža sa to v tom, že sa nevyužívajú ani tie možnosti, ktoré existujú."
Podľa nej právne predpisy, ktoré teraz platia, predbehli spoločenské vedomie. "To, čo sa oficiálne deklaruje, a aký je skutočný pohľad ľudí v inštitúciách na právne predpisy, sú dve odlišné veci."
Iveta Rajtáková zastupuje matku dvoch zavraždených detí na Ústavnom súde pre porušenie základných práva jej a jej detí . (sr)