BRATISLAVA - Spôsob, ako sa 160-tisíc majiteľov akcií najväčšieho vytunelovaného fondu VÚB Kupón dostane naspäť k svojim peniazom, zostáva aj po včerajšku nejasný. Krajský súd v Bratislave odročil pojednávanie, v ktorom jeden akcionár žiada vymeniť akciu VÚB Kupónu za akciu jeho formálneho nástupcu - Istrofinu.
Akcionárom fondu VÚB Kupón zostali na účtoch v Centrálnom depozitári cenných papierov zapísané tie isté akcie aj potom, keď sa fond premenoval a rozdelil na dve iné firmy. Nástupcom VÚB Kupónu je Istrofin, ktorý však náhradné akcie nevydal. Ľuďom tak zostali na účtoch akcie zaniknutej firmy.
Právnik Istrofinu včera na súde povedal, že na vine je Centrálny depozitár. Ten sa má k prípadu vyjadriť do júna, keď bude ďalšie pojednávanie.
Podľa stanoviska Úradu pre finančný trh je však za vzniknutú situáciu zodpovedný práve Istrofin. Návrh na vydanie akcií tejto nástupníckej firmy síce ministerstvo financií dostalo už v roku 1998, podľa úradu však "súčasťou žiadostí neboli všetky požadované doklady" a "napriek viacnásobným urgenciám Istrofin svoju žiadosť nedoplnil".
Úrad pre finančný trh skonštatoval, že "akcionári pôvodnej spoločnosti VÚB Kupón si teraz nemôžu uplatňovať práva akcionárov Istrofinu". Táto firma je pod kontrolou spoločnosti Kvinta, ktorá patrila finančnej skupine Penta. Kvintu v roku 1999 Penta previedla na spoločnosť Crimson Dawn Limited so sídlom na jednom z off-shore ostrovov Channel Islands - Jersey. Kvinta má v Istrofine formálne síce len 5,8 percenta, pri súčasnej situácii jej to však stačí na udržanie kontroly nad fondom.
Majetok Istrofinu je podľa informácií denníka SME takmer nulový, čiže ani jeho akcie nebudú mať pre ľudí veľký význam. Podiel v Istrofine však otvorí dvere žalobám na toho, kto VÚB Kupón vytuneloval. V úsilí zabrániť takýmto snahám vykupujú firmy blízke slovenským finančným skupinám akcie neexistujúceho VÚB Kupónu po 25 korún.
TOMÁŠ VELECKÝ