Generálny riaditeľ amerického počítačového gigantu Intel Craig Barrett (na snímke) obhajoval plány firmy na presun pracovných miest do krajín s nižšími pracovnými nákladmi. Fenomén sťahovania je typický sektor informačných technológií a v poslednom čase si vyslúžil obavy viacerých západných krajín o vývoj zamestnanosti.
Svetoznámy manažér pripomenul, že politika presunu miest do lacnejších krajín nie je v Spojených štátoch nič nové, len sa stala horúcou otázkou na politickej scéne vzhľadom na to, že prezident George Bush sa tento rok usiluje o znovuzvolenie do funkcie.
Američania kritizujú Intel spolu s ďalšími americkými koncernami za rušenie miest v USA a ich utvárenie v cudzine, keď situácia na americkom trhu práce nie je práve najružovejšia. Koncernom teraz pritom rastú zisky i ceny akcií.
"Nemali by ste to považovať za fenomén posledného času," povedal Barrett na tlačovej konferencii k sťahovaniu miest do lacných oblastí. "Dialo sa to desaťročia," dodal.
Odhaduje sa, že zo Spojených štátov a Európy prevedú nadnárodné koncerny počas nasledujúcich desiatich rokov zhruba šesť miliónov pracovných miest, a to najmä v technologickom sektore. Podľa odvetvového konzultanta firmy A.T: Kearney je trojicou popredných oblastí India, Čína a Malajzia.
Intel, najväčší svetový výrobca počítačových mikročipov, bude naďalej utvárať nové pracovné príležitosti v juhovýchodnej Ázii. Najväčšie podniky v regióne má koncern v Malajzii a na Filipínach, nové závody stavia i v Číne. (čtk)