BRUSEL 6. apríla (SITA, Reuters) - Európska únia sa nemusí báť masovej migrácie osôb z desiatich pristupujúcich krajín, ľudia sťahujúci sa za prácou môžu byť pre ňu naopak výhodou. Uviedla to v utorok Európska nadácia odborného vzdelávania (ETF). Toto vyhlásenie prichádza mesiac po tom, čo sa Veľká Británia pripojila k politickej línii väčšiny štátov Európskej únie (EÚ), ktoré obmedzili voľný pohyb pracovných síl z pristupujúcich krajín. Turínska nadácia uviedla, že aj keď v mnohých pristupujúcich krajinách je vysoká nezamestnanosť, ekonomický rast a verejné investície do vzdelania sú výrazne vyššie ako v pätnástich súčasných členských štátoch EÚ.
V pristupujúcich krajinách budú zrejme naďalej narastať objemy priamych zahraničných investícií, ktoré môžu byť ďalším faktorom hovoriacim proti masovej migrácii z regiónu. "Z nedávnej štúdie vyplýva, že očakávaný príliv pracovných síl by mal znamenať výhodou pre súčasné členské krajiny EÚ, keďže migrácia sa z prevažnej časti obmedzí na slobodných a vzdelaných mladých ľudí," uviedol Peter de Rooij, riaditeľ ETF.
V desiatich krajinách, ktoré vstúpia do únie 1. mája, žije celkovo približne 75 mil. obyvateľov, čo predstavuje pätinu počtu obyvateľov súčasnej Európskej únie. Zo štúdie ETF vyplýva, že v pristupujúcich krajinách v roku 2002 dokončilo aspoň stredoškolské vzdelanie zhruba 90 % ľudí do 22 rokov, kým v Európskej únii ich bolo len 75 %. Správa ETF však zdôrazňuje, že vážnym problémom pristupujúcich krajín zostáva nezamestnanosť.