ČREVÁ
Receptov na výplachy čriev z roka na rok pribúda. Črevná sprcha sa dá kúpiť v lekárni, alebo ju možno absolvovať v niektorom zo zdravotníckych zariadení (platí sa za ňu od 500 do 1000 korún). Je to niečo podobné ako klystír, ale je dôkladnejšie. Zdravotný pracovník do konečníka zavedie hadicu, ktorou do čriev napustí čistiacu zmes. Potom urobí jemnú masáž brucha, aby sa črevá uvoľnili a odpad z nich vyšiel von. Obsah čriev potom vypustí druhou hadicou.
Črevá si môžete vyčistiť aj doma, a to jednoduchším spôsobom - výplachom. Pripravíte si 3 až 5 litrov slanej vody (na liter jedna neplná polievková lyžica soli). Môžete ju doplniť šťavou z čerstvého citróna.
Začiatočníci by mali vypiť pohár (2-3 dl) slanej vody a potom cvičiť niekoľko ľahkých cvikov, spočívajúcich v preťahovaní tela - najlepšie jogových. Potom znovu vypite pohár slanej vody a znovu cvičte. Dostaví sa potreba ísť na záchod. Sériu voda-cviky-voda robte dovtedy, kým z vás nebude odchádzať relatívne čistá voda. Pokročilí či trúfalejší môžu vypiť aj liter vody naraz.
Keď je voda z čriev čistá, odporúča sa robiť výplach žalúdka čistou vlažnou vodou (vypiť asi liter vody, zacvičiť si, vyvolať zvracanie), aby sa odsolil žalúdka. Po 30 - 60 minútach môžete jesť. Kúra sa odporúča 2- až 4-krát do roka.
PEČEŇ
Čistenie pečene by sme mali absolvovať až po vyčistení čriev. Prečo je dobré urobiť si ju? Pečeň čistí krv od toxínov, produkuje žlč, ovplyvňuje hladinu cukru v krvi, produkciu hormónov a enzýmov. Ak je pečeň zanesená, postupne stráca detoxikačnú schopnosť a odpady, ktoré má zachytávať, sa dostávajú do celého organizmu.
Slabo fungujúca pečeň sa môže prejaviť slzením očí, začervenaním bielkov, častým zápalom spojiviek, zhoršením zraku, zatvrdnutými bielymi guľôčkami okolo očí či na tvári, tmavými pigmentovými škvrnami na tele, hnevom, podráždenosťou, vyrážkami v oblasti pohlavných orgánov, pruhom na miešku u mužov, častými závratmi, hučaním v ušiach.
Výborný recept na očistu pečene priniesol časopis Život. Očistu treba začať pred víkendom, najlepšie počas splnu. Prvý a druhý deň si ráno medzi 5. - 7. hodinou urobte klystír. Počas dňa jedzte iba čerstvé jablká a pite čerstvú jablkovú šťavu v ľubovoľnom množstve. Na tretí deň: najlepšie v sobotu, urobte to, čo v prvý a druhý deň, ale s pitím šťavy skončite o 14. hodine, najneskôr o 19. hodine. Vtedy sa začne samotná procedúra očisty pečene.
Pripravte si : 200 ml olivového oleja (môžeme ho nahradiť slnečnicovým) a 200 ml čerstvo vylisovanej citrónovej alebo grapefruitovej šťavy a termofor naplnený horúcou vodou obalený do uteráka.
Presne o 19. hodine si ľahnite do postele na pravý bok a na pečeň si priložte termofor. V štvrťhodinových intervaloch pite - tri polievkové lyžice oleja a tri polievkové lyžice šťavy. Citlivejší si to môžu zmiešať a piť pomocou slamky. Nenaľakajte sa, keď vraciate. Patrí to k očiste.
Po užití zmesi sa snažte driemať, alebo zaspať a teplý ohrievač si držte na pravom boku. Hodinu po polnoci sa môžete uložiť na spánok. Dovtedy by sa mali vylučovať hlieny aj usadeniny zo žlčových ciest v podobe hnačky. Pred spaním, asi po treťom vyprázdnení, je vhodné urobiť si klystír a ráno po prebudení ešte jeden. Ráno jedzte len ľahkú stravu, ťažšie jedlá zaraďte veľmi opatrne, najlepšie až na druhý deň.
Najvhodnejším prvým jedlom je šťava zo štyroch dielov mrkvy a jabĺk, jedného dielu repy, teda v pomere 5:1.
Pečeňovú kúru môžete zopakovať ešte raz po šiestich týždňoch. Nikdy ju však nerobte, ak ste chorí alebo máte diagnostikované veľké žlčníkové kamene!
DÝCHACIE ÚSTROJENSTVO
Mávate často nádchy? Ste alergik? Pravidelne vás trápia bolesti hrdla? Možno máte zanesený nos a z toho pramenia vaše problémy. Skúste si ho prečistiť podľa starého receptu, ktorý sme našli na internetovom portáli inzine.
Podstata čistenia nosa spočíva v tzv. premývaní nosných dierok slanou vodou. Potrebujete k tomu fľašu, najlepšie cyklistickú, na ktorú (na násosku) upevníte hadičku s priemerom asi 1 cm a dĺžkou asi 20 cm. Dno fľaše prepichnete väčším klincom, aby odtiaľ mohol unikať vzduch. Potom si pripravíte slanú zmes: v litri vlažnej vody rozpustíte asi dve kávové lyžičky soli.
Slanú vodu nalejete do fľaše, prepichnutý otvor zapcháte prstom. Nakloníte hlavu na bok, do nosovej dierky zasuniete hadičku, otvoríte ústa, uvoľníte prst z dierky na dne fľaše. Voda samospádom vyteká z druhej nosnej dierky. Neutopíte sa, ani sa neudusíte. Voľne dýchate ústami.
Iná možnosť je nabrať vodu do mištičky, ponoriť do nej nos a pumpovaním koreňa nosa o podnebie nasať vodu do úst. Potom vypľuť. Pre niekoho však táto metóda nie je príjemná, keďže v ústach sa vám tak nahromadia produkty vášho nosa.
Pozor: Metódy čistenia nosa sa nemôžu používať pri akútnej nádche a nachladnutí!
JAZYK
Mávate na jazyku občas biely povlak? Zdá sa vám, že necítite dobre chuť jedla? Možno máte zanesený jazyk. Vyčistiť ho je pritom úplne jednoduchá vec.
Čistenie sa robí zásadne ráno. Vezmete kávovú lyžičku, otočíte ju hore dnom a jej okrajom jemne zoškriabete povlak z celého jazyka - a je to.