Začínali traja, dnes je ich trinásť. Najprv bola túžba prelomiť zabehnuté krčmové stretávanie sa. Vandrovní vákuovaní výletníci sú recesisti z Bratislavy. Za cieľ si kladú odstrániť životné stereotypy a nájsť nové cesty spoločného trávenia času. Výletníci, ako si v skratke hovoria, majú vlastné preukazy, pečiatku, zástavu. Nedávno vydali i kalendár na rok 2004.
Prvá akcia vznikla náhodne
V marci roku 1999 sme chceli zistiť, či sa už bude dať opekať. V rámci recesie kamarát napísal zápisnicu. Postupne sa na to začali nabaľovať ďalšie výlety, štruktúra V.V.V. sa časom vyvíjala. Názov nás vystihuje. Prívlastok vákuovaní sme zvolili, pretože sme mestskí ľudia. Nie sme trampi ani zálesáci, nikdy sme niečím takým neboli," vysvetľuje 26-ročný študent archeológie Vladimír Václavík. Väčšina členov V.V.V. klubu sa pozná zo základnej či strednej školy. Spája ich spoločne prežitá minulosť, sú však otvorení aj novým členom. Veria, že mladý duch nie je otázkou fyzického veku, ale právo a povinnosť každého človeka voči svetu okolo neho. V.V.V. má vlastnú organizačnú štruktúru i systém hodností, ktorý pripomína vojenský. "Každý dôstojník je povinný robiť nábor, šíriť ideu. Takto získavame nových členov. Záujemca by mal ísť na zopár akcií a usúdiť, či medzi nás zapadne," dodáva Vladimír. "Výletu sa môže zúčastniť aj nečlen V.V.V. V takom prípade dostane titul dobrovoľník. Uchádzači o členstvo musia poslať životopis a žiadosť o prijate, dostanú hodnosť vojak - čakateľ. Ďalej prejdú testom teoretickej prípravy, na ktorého zvládnutie je potrebné naštudovať si stanovy, práva a povinnosti člena," dopĺňa 26-ročný študent andragogiky Bohuš Kríž.
Výlety do sveta
Za päť rokov existencie V.V.V. navštívili rôzne časti Slovenska, napr. Slovenský raj či Detvu. Výletníci sa dostali aj za hranice našej republiky, na Moravu i oveľa ďalej - do Egypta, Kene či Thajska. Len nedávno sa časť členov vrátila z Ghany. "Vybrali sme sa na vlastnú päsť, isté sme mali iba letenky. O Ghane sme mali málo informácii, boli sme zvedaví. Išli sme si pozrieť krajinu, kultúru, prírodu. V Atlantickom oceáne sme pokrstili zástavu V.V.V.," hovorí 26-ročný študent ekonómie popri zamestnaní Martin Michalička. Na tento rok plánujú vyše tridsať rôznych výletov.
Priateľstvá s novými zážitkami
Každý výlet má na starosti jeden
z členov. Musí pripraviť plán, poslať oznámenie ostatným, e-mailom alebo sms správou. Neskôr spíše zápisnicu a zhodnotí výsledok akcie. Činnosť V.V.V. komentujú aj výročné správy, ktoré sú spolu s fotografiami na internetovej stránke www.vyletnici.sk . Na výlety si každý člen nosí vlastné zásoby. Nechýba špekáčik či klobáska. "Všetko si financujeme sami. Máme dobrovoľnú členskú pokladnicu, z ktorej sa financujú propagačné materiály, " vysvetľuje 26-ročný Martin Rakšány.
Názvy výletov ako Odtajnenie hradu v Karpatoch, Vietkong či Lov Trpaslíkov v zóne potvrdzujú, že výletníci berú život s nadhľadom. Adrenalín si zdvíhajú napríklad pri raftingu, paintballe, na motokárach.
Vandrovní vákuovaní výletníci sa venujú rôznym oblastiam záujmov, preto rozdielne zamerané akcie rozširujú ich obzory a dávajú priateľstvám nové zážitky.
Niektorých z výletníkov živia počítače, ale nemôžu im dať to, čo nájdu vo V.V.V.- stretávanie sa s dobrými priateľmi.