Vyhláška o novej maturitnej skúške je už takmer hotová. Ak ju schvália do septembra, maturita po novom sa spustí v budúcom školskom roku. FOTO - ĽUBOŠ PILC
S blížiacim sa termínom uvedenia novej maturity do praxe silnejú hlasy rodičov a učiteľov, ktorí tvrdia, že sa zavádza prirýchlo a že by bolo treba ešte veľa doladiť.
Učiteľka Marta Hosszúová z Gymnázia v Nových Zámkoch hovorí, že reforma maturitnej skúšky je naozaj nevyhnutná a učitelia si to uvedomujú. "Napreduje však rýchlejšie ako reforma ostatných nevyhnutných sprievodných materiálov, ako sú učebné osnovy, vzdelávacie štandardy, centrálne ročníkové výstupné testy či inovácia a aktualizácia klasifikačného poriadku."
Podľa nej by sa preto mala vyhláška o maturitnej skúške zverejniť až štyri roky pred uvedením do platnosti. Ministerstvo školstva ju však plánuje schváliť do septembra s okamžitou účinnosťou. Čo novej maturite učitelia a rodičia najviac vytýkajú?
Delenie na povinné a voliteľné predmety
Maturitná skúška má v budúcnosti nahradiť prijímacie skúšky na vysoké školy. Študenti by sa teda pri výbere maturitných predmetov mali rozhodovať najmä podľa požiadaviek vysokej školy (škôl), na ktorej chcú študovať, a nie mať povinne zadané, z čoho majú maturovať.
Povinná maturita z cudzieho jazyka
Učitelia sa sťažujú aj na to, že ak má byť jednotná maturita z cudzieho jazyka, mala by byť na školách aj jednotná a kvalitná výučba cudzích jazykov, čo však nie je.
Často ich učia nekvalifikovaní učitelia (kvalifikovaní odchádzajú na lukratívnejšie posty), jazyky sa navyše učia málo - v priemere tri hodiny týždenne na bežných školách, niekde aj menej.
Funkcia maturitnej skúšky
Nová maturita sa zavádza preto, aby jej výsledky boli objektívne. Jej výhodou má byť aj to, že časom nahradí prijímacie skúšky na vysoké školy. Vysoké školy však zatiaľ prevažne odmietajú akceptovať jej výsledky a neuvažujú upustiť od prijímacích konaní. Podľa učiteľov stredných škôl je to aj preto, že prijímačky sa pre vysoké školy stali zdrojom príjmov (oficiálnych pre VŠ a neoficiálnych pre učiteľov, ktorí pripravujú študentov na skúšky).
Príprava jednotných testov
Stále nie je celkom jasné, kto bude externú časť skúšky, čiže jednotné testy, pripravovať a teda niesť aj zodpovednosť za otázky (či sú v súlade so stredoškolským učivom, či sú odpovede správne)? Dodnes sa nevie, či to bude to organizácia, inštitúcia, Ústredná maturitná komisia alebo skupina externých odborníkov.
Náročnosť skúšky
Hoci odborníci v Štátnom pedagogickom ústave tvrdia opak, učitelia sú presvedčení, že nová maturitná skúška je pre žiakov príliš náročná - niektoré otázky a príklady podľa nich zasahujú až do učiva vysokoškolákov. Tvrdia, že náročnosť úloh by sa mala znížiť.
Spúšťa sa príliš skoro
Učitelia tiež tvrdia, že maturita by sa mala testovať dlhšie a pripraviť sa tak, aby priebežnými testami prechádzali žiaci od prvého do posledného ročníka strednej školy. Podľa nich by sa nová maturita mala oddialiť aspoň o rok či dva.