Vojna je ako starnúca herečka

James Nachtwey, asi najznámejší súčasný vojnový fotograf, to povedal veľmi zreteľne: "Všetko začal Capa. Ukázal cestu, ako fotiť vojnu - zblízka." Capov priateľ, ...

Capa odfotil Ernesta Hemingwaya so synom v Sun Valley v októbri 1941. PHOTO ROBERT CAPA © 2001 BY CORNELL CAPA / MAGNUM PHOTOS

James Nachtwey, asi najznámejší súčasný vojnový fotograf, to povedal veľmi zreteľne: "Všetko začal Capa. Ukázal cestu, ako fotiť vojnu - zblízka." Capov priateľ, americký nositeľ Nobelovej ceny za literatúru John Steinbeck sa zase vyslovil o jeho magnetickej príťažlivosti: "Efekt Capa nájdeme u ľudí, ktorí s ním pracovali. Každý z nich niesol v sebe kúsok z Capu a odovzdával ho ďalej mladším kolegom."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Sám Robert Capa sa držal svojho kréda, ktoré sa neskôr stalo zaklínadlom: "Ak nie sú vaše fotografie dobré, asi ste neboli dosť blízko." O tom, že Robert Capa bol až nebezpečne blízko, sa dá presvedčiť v Obecnom dome v Prahe na Námestí republiky. Pod názvom Tváre dejín sa dnes o 17.00 h otvára retrospektíva fotografa, ktorý takmer polovicu života prežil na frontoch a uprostred boja.

Záhadný Američan

"Vojna je ako starnúca herečka, stále nebezpečnejšia a stále menej fotogenická," hovorieval s horkou príchuťou Robert Capa (1913-1954), zakladajúci člen fotoagentúry Magnum. Onedlho uplynie päťdesiat rokov od okamihu, keď vo Vietname ako vojnový reportér časopisu Life stlačil naposledy spúšť svojho fotoaparátu. Zomrel 25. mája 1954 uprostred práce po tom, ako šliapol na mínu. Mal štyridsať a hrôzy vojny a ich odraz v každodennom živote ľudí poznal z bezprostrednej blízkosti. Nikto nefotografoval vojnu s väčšou odvahou a taj výnimočným vcítením.

SkryťVypnúť reklamu

Legenda menom Robert Capa vznikla v Paríži na jar roku 1936. Bolo to obdobie, keď sa dalo len veľmi ťažko predať fotografie autora z východnej Európy. Postavu tajomného a prominentného amerického fotografa vymyslela dvojica mladých ambicióznych ľudí - Endre Friedmann a jeho priateľka Gerda Pohorylles, neskôr zvaná Taro. Obidvaja boli utečenci z nacistického Nemecka. On bol Maďar, ona Poľka, obidvaja fotografi. Jeho snímky, ktoré ponúkali pod menom Roberta Capu, sa onedlho objavili na stránkach časopisov.

V prvej línii

Elegán s brilantínou vo vlasoch a s neodmysliteľnou cigaretkou v kútiku úst. Často ho prirovnávali ku Garymu Cooperovi vo fotografii. Jeho osobnými priateľmi boli Ernest Hemingway, Pablo Picasso, John Steinbeck alebo Irwin Shaw. Aj pri nich bol dostatočne blízko. Svojou charizmou sa dostal až do rodinnej kuchyne.

SkryťVypnúť reklamu

Capa bol všade, kde to vrelo - pri spoločenských nepokojoch, na politických zhromaždeniach. Hviezdou ho však urobili až jeho reportáže zo španielskej občianskej vojny. Jeho snímka padajúceho republikánskeho vojaka obletela svet a stala sa temnou predzvesťou celosvetovej vojnovej apokalypsy. Počas druhej svetovej vojny fotografoval v prvej línii ako vojnový reportér časopisov Life a Collier's. Séria fotografií z invázie spojeneckých vojsk v Normandii potvrdila jeho renomé.

Tváre blízkych i neznámych ľudí. Práve im je venovaná exkluzívna výstava Roberta Capu, ktorá v Prahe potrvá do 11. júla.

Fotografická agentúra Magnum

Byť jej členom sa považuje za najväčšie ocenenie vo fotografickom svete. Magnum je najstaršou súkromnou organizáciou fotografov, ktorú v roku 1947 založili Francúz Henri Cartier-Bresson, Maďar Robert Capa, Angličan George Rodger, Američan William "Bill" Vandivert a Poliak David "Chim" Seymour. Vojnová skúsenosť bola určujúcou pri štylizovaní vnútorného kódexu novej organizácie. Hlavným bodom bol a je záujem o človeka. Agentúra sa rýchlo stala vplyvnou fotografickou organizáciou, najmä v päťdesiatych a šesťdesiatych rokoch, keď ešte nebolo bežné vysielať fotografov do vzdialených krajín. História agentúry má aj českú epizódu. Historička fotografie Anna Fárová, ktorá spolupracovala s Henrim Cartier-Bressonom, upozornila Magnum aj na dielo Josefa Koudelku. Ten sa po svojej emigrácii v roku 1968 stal členom agentúry.

SkryťVypnúť reklamu

Magnum má však aj svojich oponentov. Viacerí špičkoví fotografi z nej dobrovoľne odišli, pretože sa tam cítili zviazaní prísnymi stanovami aj skutočnosťou, že agentúre zostávala väčšina ich honorárov. Tiež sa jej vyčíta, že sa čoraz viac venuje komerčným aktivitám. (pet)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 592
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 316
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 716
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 130
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 343
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 898
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 874
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 382
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu