Na zdevastovaný židovský cintorín vo Vranove sa nám podarilo dostať cez plot. Bránu už roky neotvorili ani kvôli jeho zdôstojneniu. FOTO - AUTOR
VRANOV NAD TOPĽOU - Starý židovský cintorín vo Vranove nad Topľou má s úctou k zosnulým pramálo spoločné. O pomníky židovských zosnulých dnes nikto nejaví záujem. Cintorín sa v priebehu posledných rokov stal opakovane terčom útokov vandalov. Veľká časť náhrobných kameňov bola zničená. Vandalizmus na židovskom pohrebisku nenesie známky antisemitizmu. Náhrobky sú pováľané a rozbité v duchu bezcieľnej agresivity. Medzi náhrobnými kameňmi leží aj zrezaný strom, ktorý tam zanechali pred rokmi. Vo Vranove dnes žijú iba dve židovské rodiny.
Neživé židovské cintoríny bez opory miestnej náboženskej obce má na Slovensku pod palcom Ústredný zväz židovských náboženských obcí. Podľa Juraja Turčana z detašovaného pracoviska zväzu v Banskej Bystrici je ich na našom území 670. Vranovský cintorín je jedným z nich.
Časť územia, na ktorom sa nachádza, vlastnilo v minulosti mesto. Židom sa podarilo získať celý pozemok pod svoju správu. To bolo na posledné roky všetko. Starostlivosť o neho má dnes podľa Turčana na starosti Vranovčan Igor Soľaník. Ten nám povedal, že cintorín dnes nikto z domácich nenavštevuje. "Iba ak k nám príde nejaká návšteva z Ameriky alebo Izraela, bránu otvoríme," tvrdí.
Miesto posledného odpočinku vranovských židov je v žalostnom stave. Prípadná návšteva z neho musí mať viac ako zmiešané pocity. Starostlivosť o cintorín tu definitívne zamrzla pred dvomi rokmi, keď tu vranovská Mestská správa služieb urobila prierez krovín. Riaditeľ mestského podniku Ján Roško hovorí, že v minulosti sa o vzhľad cintorína ako tak staral Košičan Šimon Chajmovič. V posledných dvoch rokoch nezaznamenali jediný podnet na úpravu priestoru. "Keď nás požiadajú z mesta, že by sme ho mali upraviť, urobíme to. Zatiaľ sme žiadny podnet nedostali."
Vzhľad cintorína trápi aj vranovskú samosprávu. Primátor Tomáš Lešo nám povedal, že v pláne na najbližšie obdobie má iniciovať stretnutie so židovskou náboženskou obcou. Na ňom by sa malo vyjasniť, čo bude s miestom zabudnutých spomienok, kto sa postará o jeho dôstojnosť.
Autor: DARIUS IVAN