Prvé tri banky si budú navzájom vymieňať informácie o svojich úverových klientoch. Pre disciplinovaných dlžníkov to môže byť dobrá správa. Naopak tí, ktorí mali so splácaním pôžičky od svojej banky problémy, sa môžu dostať na čiernu listinu aj v ďalších bankách. ILUSTRAČNÉ FOTO - SME ARCHÍV
BRATISLAVA - Banky si budú môcť preveriť, či žiadateľ o úver už nejaký čerpá a ako ho spláca. Umožní im to register úverov, kde sa budú tieto údaje viesť. Banky si od toho sľubujú zlepšenie platobnej disciplíny klientov, tým riadne splácajúcim zasa lepšiu dostupnosť ďalších úverov.
Register má byť spustený v septembri. O jeho príprave sa hovorí už niekoľko rokov. V západnej Európe aj ostatných krajinách V 4 takéto registre banky využívajú. Ich skúsenosti ukazujú, že podiel nesplácaných úverov po zavedení registra klesol z desiatich na tri percentá.
Na vytvorení registra spolupracujú tri najväčšie banky - Slovenská sporiteľňa, VÚB a Tatra banka. Systém pre ne pripravuje firma, ktorá spustila register v Česku. "Dúfame, že čoskoro ho budú využívať aj ďalšie banky," vyhlásil Mário Drosc z VÚB. "Všetky banky, ktoré sa zaoberajú retailom, majú záujem o vstup do registra," povedal Jaroslav Packa z Tatra banky. Týka sa to aj stavebných sporiteľní. Záujem o spoluprácu SME potvrdili štvrtá a piata najväčšia banka - ČSOB a HVB Bank. Definitívne však svoje zapojenie potvrdia až neskôr.
Každá zo zúčastnených bánk si bude môcť v registri zistiť, či jej potenciálny klient - žiadateľ o úver, v niektorej z ostatných bánk úver spláca a ako. Za informáciu zaplatí 1,5 eura, a na výmenu bude musieť dopĺňať do registra údaje o svojich klientoch. So stúpajúcim využívaním registra budú poplatky klesať. V evidencii sa nebude sledovať, v ktorej banke už kto úver má a za akých podmienok, iba priebeh jeho splácania.
Údaje o jednom dlžníkovi budú zahŕňať podľa Packu 45 až 47 položiek. Okrem identifikačných údajov o klientovi tam budú podrobnosti o úvere. Uvádzať sa bude aj to, za akých okolností klient úver nespláca: napríklad či bol úver reštrukturalizovaný, teda dlžník sa s bankou na úprave splátok dohodol, alebo jednoducho nesplácal.
Ak niekto neuhrádza splátky riadne v jednej banke, nebude to automaticky znamenať, že ho iné banky pri žiadosti o ďalší úver odmietnu. Môže ho však získať za menej výhodných podmienok.
Podobne to bude fungovať naopak - ak banka zistí, že jej žiadateľ o úver svoje doterajšie pôžičky poctivo splácal. Cesta k pôžičke by mala byť pre dobrých dlžníkov ľahšia, no banky nechcú prezradiť, o aké zvýhodnenia pôjde. "To už bude vecou obchodnej politiky každej z bánk, ako bude zvýhodňovať týchto klientov," tvrdí Máj.
Banky avizovali, že by boli radi, ak by sa register v budúcnosti rozšíril aj na pohľadávky mobilných operátorov a lízingové spoločnosti a zároveň dlhy právnických osôb.
JANA BRONDOŠOVÁ