Dôvodom sporu je postup úradu pri vyrovnaní sa so zamestnancami. V roku 2000 vedenie NKÚ u ľudí, ktorí by už mohli ísť do dôchodku, sondovalo, či o to majú záujem. "Oznámili mi, že ak to nepodpíšem, bude mi odňatá časť pohyblivej mzdy a budú voči mne vyvodzované ďalšie opatrenia," tvrdí Nadežda K. Postup považuje za vydieranie.
Štyrom pracovníčkam, ktoré odmietli podpísať dodatok k pracovnej zmluve, v ktorom sa pracovný pomer na lehotu neurčitú menil na lehotu určitú, radikálne znížili plat. Zobrali im osobné príplatky a preradili ich do inej pracovnej triedy. "Celkovo mi bol plat znížený o 9100 korún," spomína Mária G. Zamestnancom staré platy vrátili až potom, ako súhlasili s podpísaním spomínaného dodatku.
"NKÚ, ktorý má byť strážcom dodržiavania zákonov, sám porušuje nielen zákony a ústavu, ale aj základné ľudské práva," napísala v roku 2002 v sťažnosti Nadežda K. s ďalšími dvoma kolegyňami.
Predseda NKÚ Jozef Stahl vystúpil ako svedok na pojednávaní začiatkom marca. "Žiaden nátlak som nerobil," povedal vtedy. Tvrdil, že iba nariadil zisťovať, koľkí ľudia by chceli ísť do dôchodku, aby sa vyhol tomu, že NKÚ naraz opustí veľa zamestnancov. Motívom konania zamestnancov podľa neho mohlo byť, že sa v tom čase pripravoval zákon o štátnej službe, ktorý dôchodcom priznával odchodné vo výške 10-násobku platu.
Zamestanci sú presvedčení, že súdy v ich prípade konajú pomaly. Jedna zo žalobkýň vraj stále nemala ani jedno pojednávanie. Myslia si, že za súdnymi prieťahmi stojí snaha vedenia NKÚ zbaviť sa zodpovednosti. Hovorca úradu Marián Varga vylúčil, že by vedenie ovplyvňovalo súdy. "NKÚ na stanovené termíny nemá žiadny dosah." (rp)