Prezident Bush musí nájsť spoločnú reč s demokratmi

V americkom Senáte majú celých sedemnásť dní – odvčera až do inaugurácie nového prezidenta 20. januára – prevahu demokrati. Voľby vyčarili v hornej komore Kongresu dokonalú remízu. Aj republikáni, aj demokrati získali päťdesiat senátorov. Niečo podobné ..

V americkom Senáte majú celých sedemnásť dní – odvčera až do inaugurácie nového prezidenta 20. januára – prevahu demokrati. Voľby vyčarili v hornej komore Kongresu dokonalú remízu. Aj republikáni, aj demokrati získali päťdesiat senátorov. Niečo podobné sa naposledy prihodilo v roku 1880. Žolíka má preto v ruke viceprezident.

Dočasnú prevahu získavajú demokrati hlasom Ala Gora. Na prvý pohľad totiž vzniká dojem, že by mohli nebodaj väčšinou jedného hlasu čosi v Senáte presadiť. V skutočnosti však ide viac-menej iba o zaujímavosť. Politický analytik Stuart Rothenberg to vidí jednoznačne: „Ak by teraz demokrati republikánov nahnevali, zaplatili by za to po inaugurácii.“ Po nástupe republikánskeho prezidenta Georgea Busha preberie viceprezidentský post republikán Dick Cheney. Pomery v Senáte sa obrátia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V Snemovni reprezentantov, druhej kongresovej komore, zostala republikánom v počte 221 k 212 demokratom jasná väčšina. Lenže či sa to republikánom páči, alebo nie, musia si uvedomiť, že sú doslova odsúdení na aktívnu spoluprácu. Krok správnym smerom urobil Bush, keď do svojej vlády povolal aj demokrata Normana Minetu. Okrem toho, že ukázal vôľu spolupracovať s demokratmi, vytiahol na post ministra dopravy Američana japonského pôvodu. Žiaden japonský Američan sa v doterajšej histórii na také významné miesto nedostal.

Nový prezident, aj keď si nemusí neustále pripomínať komplikované volebné víťazstvo, sa určite ocitá v neľahkej situácii. Na jednej strane ukazuje Američanom, že mu ide o Ameriku a až potom o stranícku republikánsku farbu. Zároveň sa však dostáva medzi mlynské kamene. Republikáni, ktorí chcú dať po ôsmich rokoch vlády demokrata Billa Clintona krajine republikánsku tvár, ho budú tlačiť do jasného konzervatívneho kurzu.

SkryťVypnúť reklamu

Nejde vonkoncom iba o politikov v straníckom establishmente, ale aj o výkonných mužov či ženy priamo v oboch kongresových komorách. Povestné tvrdé konzervatívne jadro stmelené okolo Toma DeLaya, funkčne druhého najmocnejšieho muža snemovne, nemá vonkoncom náladu na prílišné koketovanie s demokratmi. Bush by mohol pre svoj program získať podporu medzi časťou umiernených demokratov. Problém však veštia obaja kongresoví lídri demokratov: v Senáte Tom Daschle a v snemovni povestný liberál Dick Gephardt.

Tom Daschle, vedomý si remízového stavu a dočasnej prevahy nad republikánmi, pred časom požadoval od senátneho republikánskeho vodcu Trenta Lotta rovnaké zastúpenie v jednotlivých výboroch. Lott diplomaticky krútil hlavou. Tvrdý republikánsky senátor Dan Nickels aj prehovoril: „Niekto musí auto riadiť.“

SkryťVypnúť reklamu

Bush však s Kongresom, a teda aj s demokratmi musí nájsť spoločnú reč. Inak zostane jeho agenda len na papieri. A to aj napriek tomu, že americký prezident má na „neposlušných“ kongresmanov povestný bič v podobe práva veta. Môže ho využiť, ak by prijali zákon, ktorý by sa pre zmenu nepáčil jemu.

Dá sa len predpokladať, že ešte stále rozbúrená povolebná hladina sa postupne upokojí. Demokrati pravdepodobne počas svojej krátkodobej prevahy v Senáte nevyvedú nič šokujúce. Podľa pozorovateľov skôr možno čakať, že novému prezidentovi predsa len dajú povestných sto medových dní. Aj napriek tomu, že po „tesných“ voľbách tak urobiť nechceli.

MICHAL HAVRAN, Washington

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 581
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 302
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 113
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 332
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 918
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 860
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 400
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu