
Kedy pôjde voliť prezident Rudolf Schuster, nevedeli ani jeho najbližší spolupracovníci. Keď zistil, že ho čakajú novinári, nebol veľmi nadšený. "Akosi veľa vás tu je. Nejakí ste nervózni. Neviem prečo," prehovoril Schuster očividne nervóznejší ako skupinka čakajúcich novinárov.
FOTO PRE SME - JUDITA ČERMÁKOVÁ
Ani najbližší spolupracovníci Rudolfa Schustera v sobotu nevedeli, kedy pôjde hlava štátu voliť. Od včasného rána ho novinári čakali pred štadiónom Lokomotívy Košice.
"Naozaj neviem. Opýtajte sa jeho hovorcu," povedal šéf detašovaného pracoviska kancelárie prezidenta Jozef Širotňák. "Netuším," povedal hovorca Ján Füle. "Keď som sa ho na to opýtal, bol dosť nervózny. Odpovedal, že vtedy, keď to sám uzná za vhodné."
Trpezlivo vyčkávala aj Schusterova susedka. "Opýtajte sa ho, koho bude voliť. Vlastne - asi by to bolo zbytočné. Nechápem, ako môžu kandidáti voliť sami seba." Staršia pani býva na Suchodolinskej ulici hneď naproti domu Schusterovcov.
"Ja mu svoj hlas nedám, a nie som sama. Ešte keď bol primátorom, sľuboval, že nám vybaví vodovodnú prípojku. Na Hlavnú ulicu dal miliardy a my sme dodnes bez pitnej vody. Ale keď potreboval vodovod pre syna, ktorý budoval nad nami, vtedy sme mu boli dobrí. Verte, väčšina susedov má naňho ťažké srdce. Škoda reči," mávla rukou.
Ochranka potom dostala signál, že prezident s manželkou a vnučkou sú už na ceste. "Akosi veľa vás tu je. Nejakí ste nervózni. Neviem prečo," prehovoril rozrušený Schuster k novinárom. Najskôr spolu s manželkou volili prezidenta, potom hlasovali v referende. "To som si mohla myslieť, že pôjde aj tam," uštipačne utrúsila susedka.
"Nebudem sa vyjadrovať k ničomu. Aj tak by ste to prekrútili," odbil prezident novinárov. V nádeji, že predsa prehovorí, ho sprevádzali domov. "Nie som povinný komunikovať. Nechajte nás, prosím vás, žiť!" reagoval podráždene.
Na otázku, kde a kedy bude nedeľná tlačovka, odpovedal šéf ochranky Ján Packa: "Všetko sa včas dozviete." Z besedy nakoniec nebolo nič.
V rodnom Medzeve na "svojho prezidenta" nedá väčšina ľudí dopustiť. "Celé Slovensko sa proti nemu sprisahalo," tvrdí jeden z dvojičiek bratov Schmidtovcov, ktoré so Schusterom vyrastali. "Aj keď bol Rudy starší ako my, hrával s nami futbal. Takého dobrého človeka, ako je on, na Slovensku len tak nenájdete."
Popoludní bola účasť na prezidentských voľbách v Medzeve stále len okolo 20 percent. "Mladí zatiaľ nechodia. Možno je to aj tým, že sú sklamaní," povedal predseda volebnej komisie Gerhard Ballasch. Do Medzeva podľa neho kedysi chodili za prácou ľudia z celého okolia. "Pred mesiacom zanikol Strojsmalt, posledná firma, ktorá dávala ľuďom prácu."
Na námestí sú štyri krčmy, popoludní v nich sedeli len pravidelní hostia. "Vodil sem prezidentov a kráľov, ale čo máme z toho? Keby namiesto toho zohnal investora, ktorý by kúpil Strojsmalt! Ja tak hovorím: môžem mu dať svoj hlas, ale rozum nie," meditoval chlapík pri pive. Schuster tu napokon získal viac ako polovicu hlasov.