V ovocnej časti záhradky dokončíme výsadbu ovocných drevín a rezom im upravíme korunky. Od stromčekov vysadených na jeseň odhrnieme nakopcovanú pôdu a urobíme tzv. misy. Aj týmto drevinám upravíme rezom korunky. Pôdu okolo stromčekov plytko skypríme rýľovacími vidlami a nastelieme kompostom a pokosenou trávou. Skypríme aj pôdu okolo krov viniča. Začneme s výsadbou sadeníc (štepov) viniča do kvalitne pripravených a vyhnojených jám alebo rigolov. V menších záhradkách vysádzame najmä stolové odrody, z nich najosvedčenejšie Chrupky, Čabiansku perlu, Diamant, Dóru, Opál a Panónia kincse. Vyžadujú si však intenzívnu ochranu proti chorobám a škodcom aj toxickými chemickými prípravkami. Niektorí ekozáhradkári preto vysádzajú aj interšpecifické odrody, menej náročné na pestovateľské podmienky a chemickú ochranu, najmä skoré odrody Prim, Križovníkovaja, Vostorg a neskoré Arón a Ustajčivyj dokučajevoj.
V zeleninovej časti pokračujeme vo výseve všetkých druhov koreňovej zeleniny. Dokončíme sejbu hrachu, špenátu, cibule a póru. Z menej rozšírených druhov zeleniny vysievame čierny koreň, jarnú reďkev, endíviu, mangold, šalát ľadový, koncom mesiaca aj kríčkovú fazuľku, uhorky nakladačky a kukuricu cukrovú. Môžeme začať aj s výsadbou sadeníc šalátu hlávkového a skorých hlúbovín na hriadky. Vysádzanie skorých konzumných zemiakov, najmä predklíčených, by sme mali ukončiť v polovici apríla. Ekozáhradkárom odporúčame pri výsadbe nasypať do jamky 0,5 kg kvalitného vyzretého kompostu a pri pestovaní použiť netkanú textíliu.
V teplých priestoroch vo vhodných nádobách (v byte aj v téglikoch) si predpestujeme sadenice uhoriek, melónov, dyne červenej a cukín.
Pripravíme záhony na vysádzanie priesad teplomilných druhov zeleniny a rozmnožovaciu hriadku na dopestovanie sadeníc pre neskoršie výsadby. Pri pestovaní paradajok, papriky a uhoriek sa osvedčili vyvýšené záhony s možnosťou závlahy podmokom a s využitím fólie alebo netkanej textílie.
Ovocné dreviny a vinič postriekame proti prezimujúcim škodcom 1-percentným roztokom prípravku Oleoekalux alebo 0,1-percentným roztokom prípravku Torant hneď po vypučaní, jadroviny najneskôr v čase ružových kvetných pukov. Broskyne striekame sírnatými prípravkami proti kučeravosti listov. Záhradkári hospodáriaci tradičným spôsobom s integrovanou ochranou môžu použiť aj meďnaté prípravky, najneskôr v štádiu nalievania pupeňov. Podobne ošetríme aj vinič proti akarinóze a erinóze. Niektorí pestovatelia striekajú preventívne celú záhradku výťažkom z prasličky roľnej a ovocné dreviny nálevom z paprade samčej, z orličníka obyčajného alebo odvarom z prasličky roľnej s pridaním 0,5-percentného vodného skla.
Doc. Ing. VILIAM HORNIAK, CSc.