me len 1 až 2 gramy osiva.
Novú výsadbu estragónu zakladáme koncom marca z pakoreňov, pretože vôňa semenáčikov nie je taká výrazná. Ak chceme estragón deliť, opatrne vykopeme vidlami staré rastliny so všetkými výhonkami. Dbáme, aby sa neodtrhli ani najmenšie korene. Od veľkosti pakoreňov závisí dobrý vývoj rastlín. Vhodné sadenice získame aj z výhonov, ale treba ich vysadiť viac. Na pestovanie estragónu je najlepšia piesčitohlinitá alebo hlinitopiesčitá pôda s vysokým obsahom humusu. Estragón potrebuje veľa slnečného žiarenia. Rastliny dorastajú do výšky až 150 centimetrov, preto ho sadíme k južnej strane. Keďže na jednom mieste rastie tri až štyri roky, nesmie sa vysadiť príliš husto ani blízko plota.
Predpokladom optimálneho vývoja rastlín v skalke je dobrá priepustnosť vody. V prípade skalničiek ide väčšinou o také druhy, ktorých pôvodným stanovišťom sú horské pôdy alebo sutiny. Len máloktoré z nich znášajú stojatú vodu a zamokrenie. Tam, kde pôda nie je dostatočne priepustná, musíme sa o jej priepustnosť postarať. Zeminu ešte pred rozmiestnením a usadením kameňov vyberieme najmenej do hĺbky 25 centimetrov, podornicovú vrstvu skypríme do hĺbky rýľa a navrstvíme na ňu priepustný materiál. Najvhodnejšia je hrubá škvara alebo hrubý štrk. Na túto vrstvu opäť rozprestrieme pôvodnú zeminu.
Pri zakladaní kostrových konárov netreba odstraňovať prebytočné výhony. Vyviazaním do vodorovnej polohy sa rýchlo zmenia na rodiace drevo. Tak získame niekoľko plodov skôr, než strom dosiahne normálnu rodivosť. (pav)