Známa slovenská rozhodkyňa a generálna sekretárka nášho krasokorčuliarskeho zväzu Felicitas Babušíková hovorí, že nový systém hodnotenia júnový kongres ISU schváli. Nie si je celkom istá len jeho konečnou podobou. Rozhodovať však budú určite arbitri (nevedno koľkí, určite nepárny počet) dokonale ovládajúci neľahký počítačový systém. Celkom iste zmizne magická šestka, konečné hodnotenie jazdy bude súčtom šiestich ukazovateľov a poskytne celkový obraz v číslach niekde od päťdesiatky do vyše stovky.
Pripravovaný model vyzerá na prvý pohľad hrôzostrašne zložito. Babušíková však hovorí, že je spravodlivejší. Zároveň zdôrazňuje: "Krasokorčuliarske pravidlá sú v princípe sto rokov staré."
O čo teda pôjde? "Po každom prvku voľnej jazdy stlačí rozhodca tlačidlo od -3 do +3. Teda pád -3, perfektne zvládnutý skok +3. To sa navyše vynásobí koeficientom náročnosti. To je jeden ukazovateľ, pri ktorom sa nedá určiť hodnota najvyššej známky. Potom sa škálou od nuly po desať ohodnotia osobitne korčuliarska technika, spojovacie kroky, choreografia, interpretácia a prezentácia. Divák tak uvidí na tabuli u každého pretekára šesť známok, ktoré sa napokon spočítajú. Pri takomto systéme by senzačná voľná jazda na šampionáte v Dortmunde iste vyniesla čínsku športovú dvojicu Sue Šen - žao Chung-po pred pár Totmianinová - Marinin. Takto bol útok zo štvrtej pozície po krátkom programe nemožný, keďže aj ruský pár zajazdil veľmi dobre," priblížila nový model Felicitas Babušíková.
Šestka je (či lepšie bola) určite aj ohodnotením výnimočného výkonu, ale kľúčovo mala porovnávajúci charakter. Jeden rozhodca nemohol dať v jednej súťaži dvom pretekárom šestku trebárs za technickú hodnotu. Musel presne určiť poradie, nejestvoval systém ex equo čiže delenie sa o umiestnenie, čo je v rozhodcovsky porovnateľnej gymnastike bežný zjav.
"Nový systém nebude porovnávací. Bude mať toľko možností odlišovať prvky, že rovnaký počet bodov je prakticky vylúčený. A keby aj, ďalším kritériom bude posudzovanie hodnoty voľnej jazdy. Nevylučujem, že kongres určí aj iné reguly pre málo pravdepodobné prípady," hovorí Babušíková.