Uznávaný český spisovateľ Milan Kundera, rodák z Brna, ktorý má francúzske občianstvo, oslávil vo štvrtok 75. narodeniny.
Po odchode z Československa po roku 1968 sa usadil vo Francúzsku, kde ho uctili Radom Čestnej légie a Veľkou cenou Francúzskej akadémie za celoživotné dielo. V literatúre debutoval ako dvadsaťštyriročný básnickou zbierkou Člověk zahrada širá. Za divadelnú hru Majitelé Klíčů dostal v roku 1963 Štátnu cenu Klementa Gottwalda. Vzápätí absolvoval radikálnu premenu svojej poetiky zbierkami poviedok Směšné lásky (spolu vyšli v roku 1970). Jeho debutový román Žart (1967) bol odvážnou kritikou kultu osobnosti. Ostatné knihy napísal vo Francúzsku: Valčík na rozloučenou (1976), Kniha smíchu a zapomění (1979), Nesnesitelná lehkost bytí (1985), Nesmrtelnost (1990), vo francúzštine La Lenteur (1995), L' Identité (1997) a minulý rok L' Ignorance.
S manželkou Vierou žije v Paríži, nestýka sa s médiami, ani s tamojšou českou komunitou.
Marlon Brando má 80 rokov
Americký herec Marlon Brando oslavuje dnes 80. narodeniny. V 50. rokoch patril spolu s Jamesom Deanom k najväčším talentom i krásavcom, ktorí sa objavovali na filmovom plátne. Získal dvoch Oscarov - v roku 1954 za film V prístave, v roku 1972 za stvárnenie mafiánskeho bossa dona Corleoneho v Krstnom otcovi. Hral v mnohých filmoch, okrem iného v Juliusovi Caesarovi, Poslednom tangu v Paríži, Škaredom Američanovi či v Električke zvanej Túžba. V poslednom období trpí viacerými zdravotnými problémami.Pred deviatimi rokmi ho postihla tragédia, s ktorou sa nikdy nevyrovnal - jeho dcéra Cheyenne si vzala život štyri rokov po tom, čo jej nevlastný brat zastrelil snúbenca. Brando bol trikrát ženatý. Má 12 detí, z nich uznal za legitímne len deväť.
Francúzsky spevák Cantant odsúdený
Na osem rokov väzenia odsúdil v pondelok litovský súd 40-ročného francúzskeho rockera Bertranda Cantata. Súd ho uznal vinným z ťažkého ublíženia na zdraví s následkom smrti, ktoré spôsobil pri hádke svojej 41-ročnej priateľke Marie Trintignantovej v júli minulého roka v hotelovej izbe vo Vilniuse.
Jane Goodallová má 70 rokov
Jane Goodallová, britská vedkyňa, ktorá zasvätila celý svoj život štúdiu života šimpanzov, oslavuje dnes 70. narodeniny. Na africkom kontinente strávila štyridsať rokov. Je nositeľkou rádu Britského impéria, mnohých čestných doktorátov a ocenení. Jej prvým manželom bol fotograf Hugo van Lawick, s ktorým mala syna Huga Erica Louisa, druhým Derek Bryceson.
Zomrel sir Peter Ustinov
Na klinike v Ženeve zomrel v pondelok vo veku 82 rokov britský herec sir Peter Ustinov. Potomok nemeckého novinára ruského pôvodu a francúzskej scénografky sa narodil 16. apríla 1921 v Londýne. V roku 1951 sa mu podarilo presadiť v Hollywoode. Za stvárnenie cisára Nera vo veľkofilme Quo vadis ho ocenili Zlatým glóbusom. Prvého Oscara dostal za postavu obchodníka s otrokmi vo filme Spartakus, druhého za film Topkapi. Preslávila ho aj postava detektíva Hercula Poirota. Viac ako tri desaťročia bol veľvyslancom UNESCO. V roku 1990 mu kráľovná Alžbeta II. udelila šľachtický titul. Mal štyri deti a s treťou manželkou žil vo Švajčiarsku v dome na brehu Ženevského jazera.
Zomrel Robert Merle
V noci na nedeľu zomrel vo veku 95 rokov francúzsky spisovateľ Robert Merle, nositeľ prestížnej Goncourtovej ceny z roku 1949 za dielo Víkend v Zuydcote. Po diele Smrť je mojím remeslom z roku 1953 prešiel k futurologickým románom, z ktorých najslávnejší je Malevil z roku 1972. V roku 1977 sa pustil do písania historickej ságy Fortune de France. Z troch manželstiev mal šesť detí.
Zomrel novinár Alistair Cooke
V New Yorku zomrel v utorok Alistair Cooke, jeden z najuznávanejších britských novinárov, veterán rozhlasovej a televíznej stanice BBC. Mal 95 rokov. Do dôchodku odišiel len začiatkom marca, keď sa rozhodol, že končí so svojím programom Listy z Ameriky. Bola to zrejme najdlhšie vysielaná rozhlasová relácia na svete. Cook ju pripravoval každý týždeň nepretržite od 24. marca 1946, väčšinou vo svojom newyorskom byte. Zachytil všetky dôležité momenty, ktoré prežila Amerika v druhej polovici 20. storočia.
Koniec Siegfrieda & Roya
Show Siegfrieda Fischbachera (vľavo) a Roya Horna s bielymi tigrami sa definitívne skončila. Rozhodnutie padlo necelých šesť mesiacov po tom, čo biely tiger napadol počas predstavenia Horna a vážne ho zranil. Dvojica nemeckých iluzionistov predvádzala jednu z najslávnejších a najdrahších lasvegaských show pod názvom Siegfried & Roy vyše 30 rokov. V roku 2001 podpísali iluzionisti s hotelom The Mirage doživotný kontrakt. Hornovo zranenie však ich plány zmenilo. (tasr, čtk, sita)