Únia totiž očakávala, že poslancov odsúdených za členstvo v zakázanej Kurdskej strane pracujúcich (PKK) prepustia.
Vláda, ktorá sa snaží vylepšiť proeurópsky imidž krajiny, rozhodnutie súdu zaskočilo, ale podľa ministra spravodlivosti Cemila Ciceka jeho postup rešpektuje. Proces, v ktorom sa rozhoduje aj o osude prominentnej disidentky a nositeľky Sacharovovej ceny Leyly Zanovej bude pokračovať 21. apríla.
Začal sa už pred rokom po rozhodnutí Európskeho súdu pre ľudské práva, ktorý prikázal prehodnotiť obžalobu Zanovej a jej troch kolegov. Po zbavení poslaneckej imunity ich v roku 1994 odsúdili na 15 rokov za členstvo a napomáhanie PKK. Počas dlhoročných bojov medzi kurdskými povstalcami a vládou zahynulo viac ako 30 000 ľudí, prevažne Kurdov. Rozsudok spochybňujú ľudskoprávne organizácie. Kritizujú aj zvláštny súd, ktorý o kauze rozhoduje. Považujú ho za pozostatok vojenskej vlády z 80. rokov minulého storočia. Európska únia ho označuje za príliš konzervatívny na to, aby "rozhodoval v citlivých kauzách".
Zanová a jej kolegovia sa na včerajšom vypočutí nezúčastnili. Podľa nich sa nič nezmenilo. "Sudcovia na tomto súde povedia: dobre zopakujeme proces, ak to chcú, ale je to len formalita," povedal BBC Husnu Ondul z Organizácie pre ľudské práva.
Proces s kurdskými poslancami je jedným z testov tureckej pripravenosti na začatie rozhovorov v únii. Hoci vláda aj parlament prijali desiatky zákonov zlepšujúcich stav demokracie aj ľudských a menšinových práv, nespĺňa Turecko podľa štvrtkového vyhlásenia Európskeho parlamentu štandardy potrebné na vstup do Európskej únie. Hoci stanovisko parlamentu nie je právne záväzné, ovplyvní správu Európskej komisie o pripravenosti Turecka začať rozhovory s úniou.
(mik, reuters)